Gazete Emek- Halk TV yazarı İsmail Saymaz, ismini vermediği bir HDP’li yöneticinin, “Demirtaş, bu şekilde devam ederse parti dışına itilir” dediğini öne sürdü

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Mersin saldırısından sonra yaptığı açıklamaları değerlendirilen HDP’li bir yöneticinin, “Demirtaş, bu şekilde devam ederse parti dışına itilir” dediği iddia edildi.

HDP'den İsmail Saymaz'a 'yetkili isim' tepkisi: HDP'li ve yetkili değildir

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, bugünkü kaleme aldığı yazısında, “Demirtaş’ın PKK’ya resti HDP’de nasıl karşılandı?” başlıklı bölümünde, Demirtaş’ın açıklamaları ve HDP’deki yansımaları hakkında yazdı.

Demirtaş’ın dün yaptığı açıklamayı “Bir adım geri çekilme” diye yorumlayan Saymaz, “Doğrusu, bu hamleyi beklemiyordum” dedi.

‘HDP’NİN İÇ KAMUOYU DA DEMİRTAŞ’IN ÇİZGİSİNİ BENDEN FARKLI OKUMUYOR’ 

“Oysaki Demirtaş, bir gün önceki paylaşımlarında hem PKK’yı hem de HDP’yi eleştirmişti. ‘Ayrışma’ varsayımı bu eleştirilerden kaynaklanıyordu” diyen Saymaz, “Kaldı ki HDP’nin iç kamuoyu da Demirtaş’ın çizgisini benden farklı okumuyor” ifadelerini kullandı.

‘CEZAEVİNDEN ÇIKTIĞINDA BİR PANELE BİLE SOKMAZLAR’ 

Saymaz, adını vermediği ve görüştüğünü söylediği HDP’li bir yöneticinin “Demirtaş’ın HDP’den ayrı ve bir adım önde görünmesinden rahatsızlık duyulduğunu” vurguladığını aktardı. Saymaz ve söz konusu kişinin şunları söylediğini yazdı:

“Demirtaş, bu şekilde devam ederse parti dışına itilir. Cezaevinden çıktığında bir panele bile sokmazlar. Hiçbir yerde konuşamaz. Bugünkü ruh hali böyle.”

‘CESUR BİR HAMLE AMA BÜYÜK RİSK ALDI’ 

Saymaz, yazısını şöyle sonlandırdı:

“HDP’li yönetici, Demirtaş’ın geçen nisan ayından beri PKK’ya karşı açıkça tavır aldığını ve bu tutumunu cezaevine giden HDP’lilere de açıkladığını kaydederek, ‘Çok cesur bir hamle. Ama büyük risk aldı’ diyor.”

Emek alanında birlikte çalışacağımız yeni arkadaşlar arıyoruz, sen de var mısın?

TAYİP TEMEL: HDP'Lİ DEĞİLDİR


 

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, sosyal medya hesaplarından Demirtaş ile ilgili sözlere tepki gösterdi. Temel, “HDP’de herkes, hele de yetkili olanlar açık kimliği ile konuşur, kendini gizleyerek konuşmaz…İsmini gizleyerek konuşuyorsa HDP’li değildir. Yetkili hiç değildir…" paylaşımını yaptı.


 

HDP Grup Başkanvekili Oluç da açıklamanın “kabul edilir” olmadığını belirterek “Kendini gizleyip parti içine nifak sokmaya çalışan, kendini bilmez böyle bir HDP yöneticisi olamaz. Bu kabul edilir bir söz de değildir. Nokta” dedi.NE OLMUŞTU? 

Mersin Mezitli’de Tece Polisevi’ne düzenlenen saldırıda bir polis hayatını kaybetmişti. Saldırının ardından hem HDP’den hem de Selahattin Demirtaş’tan kınama açıklaması gelmişti. PKK ise yaptığı açıklama ile saldırıyı üstlenerek, kınamaya yayınları eleştirdi. Bunun üzerine Demirtaş’tan ‘PKK’ya rest1″ şeklinde yorumlanan, “Mahallenin ‘delisi, popülisti, tek adamı, sinmişi’ ya da karşı mahallenin ‘teröristi, katili’ olarak yaftalanmayı göze alıyorum” açıklamsı gelmişti.