Gazete Emek - AHBAP’a çadır satan Kızılay’ın Türk Eczacılar Birliği'nin ihtiyaç duyduğu çadırları da tanesi 140 bin TL'den sattığı ortaya çıktı.

Ahbap’ın Kızılay’dan çadır satın almasına ilişkin açıklama yapan Kızılay Başkanı Kerem Kınık, durumun ahlaki, akılcı ve yasal olduğunu ileri sürdü. Kınık, aksini iddia edenlerin ya durumu anlamadığını ya da “kötü niyetli” olduğunu savunarak, “Kızılay Tekstil A.Ş., Ahbap derneğinden aldığı kaynağı çadır hammadde tedariği için ayırmış ve üretilecek çadırları da Kızılay aracılığı ile ücretsiz olarak depremzedelerin istifadesi için planlamıştır” dedi.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, sanatçı Haluk Levent'in kurucusu olduğu Ahbap derneğinin Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin 3'üncü gününde Kızılay'dan 46 milyon liralık 2 bin 50 adat çadır satın almasına ilişkin Twitter’dan açıklamada bulundu.

Kınık, “Ahbap derneği de Kızılay’ın yurt dışı bir kuruluş için ürettiği logosuz 2050 çadırı afetin ilk günlerinde Kızılay Çadır’dan maliyetine tedarik ederek AFAD’ın gösterdiği yere sevk edip depremzedelerin hizmetine sunmuştur” dedi.

Ahbap’ın çadırları satın aldığı Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş.’nin Kızılay cemiyetinin bir iştiraki olduğunu ve kesintisiz üretim yaptığını belirten Kınık, söz konusu kurum için, “Dünyanın sayılı afet çadırı üreticilerinden biridir. Öncelikle Kızılay’ın TAMP çerçevesinde belirlenen asgari çadır stok seviyesini garanti eder. Ayrıca Barınma hizmet kümesi sorumlusu olan AFAD’ın kendisinden tedarik etmek için sipariş verdiği sayıda çadırı istenilen zamanda imal eder. Sağlık Bakanlığı, MSB gibi kamu kuruluşlarının ve Birleşmiş Milletler ve diğer Uluslararası kuruluşların taleplerini üretir” ifadelerini kullandı.

Kınık, çadır satışlarından elde edilen gelirlerin Kızılay’a aktarıldığını kaydederek, “Kızılay da Afetler için gerekli olan Çadır ve sair insani yardım malzemelerini ürettirerek depolar ve ihtiyaç anında vatandaşlarımıza ücretsiz dağıtır” dedi.

“KIZILAY ÖZ KAPASİTESİNİ AFAD’A AYIRDI”

Kızılay Çadır ve Tekstil’in Ahbap’tan aldığı parayı “çadır hammaddesi” ayırdığını ve “depremzedelerin istifadesi” için kullandığını dile getiren Kınık, aradaki işbirliğinin ahlaki, akılcı ve yasal olduğunu, aksini iddia edenlerin ise kötü niyetli olduğunu öne sürerek sözlerini şöyle tamamladı:

“Kızılay Çadır ve Tekstil AŞ gerek günlük yaklaşık 1000 çadır imali gerekse ithalat ve yurtiçi fason imalat ile AFAD’a barınma desteği vermeye devam etmektedir. Ahbap ile Kızılay’ın işbirliği ahlakidir, akılcıdır, yasaldır. Aksini iddia eden ise ya meseleyi anlamamış ya da kötü niyetlidir. Şimdiye kadar afet bölgesinde AFAD 337.727 çadır kurmuş ve ilave 100.000 çadırı da kurmaya devam etmektedir. Kızılay öz kapasitesini (54.070) AFAD’a teslim etmiş ve tesislerinde AFAD için imalata kesintisiz devam etmektedir Çadır kentlerde 1.350.908 vatandaşımız barınmaktadır.”

AHBAP ÇADIRLARI DOĞRULADI

KIZILAYA TEPKİ YAĞDI

Kızılay'ın Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Ahbap Derneği'ne çadır satmasına sosyal medyada tepki yağdı. Gazeteci yazar Ece Temelkuran, "Canıyla uğraşan insanla çadır pazarlığı yapmışlar. Büyük bir ülkeyi kalpsiz bir bakkala çevirdiler" yorumu yaparak hükümeti istifaya çağırdı. TİP Milletvekili Barış Atay ise, "Siz var ya! Asla yakanızı kurtaramayacaksınız bu yaptıklarınızdan!" dedi.

Sosyal medyada ise, depremzedeler çadır beklerken Kızılay'ın Ahbap'a çadır satmasına çok sayıda tepki geldi.

"BÜYÜK BİR ÜLKEYİ KALPSİZ BİR BAKKALA ÇEVİRDİLER"

Gazeteci yazar Ece Temelkuran, "'Türk Kızılay kar amacı gütmeyen, yardım ve hizmetleri karşılıksız olarak sağlayan ve kamu yararına çalışan bir gönüllü sosyal hizmet kuruluşudur.' Öyle idi. Canıyla uğraşan insanla çadır pazarlığı yapmışlar. Büyük bir ülkeyi kalpsiz bir bakkala çevirdiler" dedi.

Konuyu gündeme getiren gazeteci Murat Ağırel ise, "AHBAP Kızılay’dan çadır satın aldıklarını doğruladı. Açıklama için teşekkürler. Ama burada mesele AHBAP’ın çadır alması değil KIZILAY elindeki çadırı deprem bölgesine göndermek yerine neden satmakla uğraşıyor. Akıl alacak gibi değil. Bu kadar bağışı neden alıyorlar o zaman?" diye sordu.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay, "Bu kadar çadır vardı depoda ve hemen afet bölgesine dağıtmak yerine satmayı beklediniz öyle mi? Siz var ya! Asla yakanızı kurtaramayacaksınız bu yaptıklarınızdan!" tepkisini gösterdi.

SADECE AHBAP DEĞİL TEB’E DE SATMIŞLAR

6 Şubat’taki depremin hemen ardından bölgede sahra eczaneler kurmak için harekete geçen ancak büyük çadır bulmakta zorlanan Türk Eczacıları Birliği (TEB) de Kızılay’dan parayla çadır almak zorunda kaldı.

Sozcu.com.tr’ye konuşan TEB Başkanı Arman Üney, tanesi yaklaşık 140 bin TL fiyatla 76 metrekare büyüklüğünde 5 adet çadırı Kızılay’dan satın aldıklarını söyledi.

Üney, bu alım için ödemeyi Kızılay’ın bir iştiraki olan Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş.’ye yaptıklarını belirtti.

Depremin ilk günü, TEB’e ait bir tır eczaneyi Kahramanmaraş’a gönderdiklerini ancak yıkımın büyüklüğü nedeniyle hemen çadır ve konteyner arayışına girdiklerini belirten Üney, yeterli konteyner ve çadır bulmakta zorlandıklarını, bunun üzerine Kızılay ile temas kurduklarını belirtti.

Deprem bölgesinde 28 konteyner ve çadırla gönüllü olarak eczane hizmeti verdiklerini belirten Üney, bunların bir kısmını bağışlarla bir kısmını da satın alarak temin ettiklerini dile getirdi.

TEB’in şu an deprem bölgesinde 26 noktada çadır ve konteyner eczanesi, gönüllü olarak depremzedelere hizmet veriyor.

AHBAP’A DA ÇADIR SATMIŞLAR

Murat Ağırel, bugün yayımlanan yazısında, Kızılay’ın depremin üçüncü gününde AHBAP'a 46 milyon TL’lik çadır satışı yaptığını duyurmuştu.

Ahbap ve Ahbap Derneği Başkanı Haluk Levent’e de deprem sonrası Kızılay’dan çadır satın aldıklarını teyit etmişti.

Editör: Bekir GÜNEŞ