IŞİD'in Kobani’ye yönelik saldırılarına karşı, 6-8 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirilen eylemler gerekçe gösterilerek Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş dahil 17'si tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobani davasında yeni gelişmeler yaşandı.

HDP’den yapılan açıklamada, duruşma sırasında avukatlara söz hakkı verilmediği ve sanıkların durumu protesto ettiği ifade edildi.

Açıklamada, “Kobanî Kumpas Davasında avukatlarımıza söz hakkı verilmemesi üzerine avukatlar ve tutsak arkadaşlarımız durumu protesto ederek salonu terk etti. Savcı boş salona mütalaa okuyor” denildi.

Kobanê Davası’nda esas hakkında mütalaa sunan Savcı Cemalettin Şimşek’in Kurdıstan için “Hayali ülke” ve Kürtlere “Sözde halklar” demesine tepki gösteren Avukat Kenan Maçoğlu, “Hayali ülke ve ‘sözde halklar’ 14 Mayıs’ta cevabı size verecek” dedi. 

DAİŞ’in Kobanê’ye saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirilen eylemler gerekçe gösterilerek Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları ve HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu 17 tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın 24’üncü duruşmasının 3’üncü oturumu, Sincan Cezaevi Kampüsü Duruşma Salonu’nda görüldü. 

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti tarafından görülen davanın duruşmasına, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) MYK ve Parti Meclisi (PM) üyeleri, HDP Ankara İl Örgütü,  İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Genel Merkezi ve Ankara, Amed, Rıha, Wan, Colamerg şubelerine üye avukatlar ve çok sayıda izleyici katıldı. 

BOŞ SALONA OKUMAYA DEVAM ETTİ 

Savcı Cemalettin Şimsek,  mütalaayı boş salonda okumaya devam etti. HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, “Kamuoyunda adlandırıldığı şekli ile bu dava Kobane Davası değil HDP’ye yönelik siyasi intikam davasıdır. Bize bu kumpası kuranlar başta olmak üzere asıl sorumlular yargılanacak” sözlerini hatırlatan Şimşek, davanın siyasi olduğuna ilişkin beyanların yalan olduğunu iddia etti.  

‘BELGELERLE ANLATTIK’

Duruşma salonunda kalan avukat Kenan Maçoğlu, “Yalan söylemeyin. Burada her duruşmada belgeler ile derdimizi anlattık. 234 No’lu çalışma klasörünü ne yapacaksınız?” diyerek tepki gösterdi.  

İSTENEN CEZA

Mütalaayı okumaya devam eden savcı, sonuç kısmında,  Kobanê eylemlerinin PKK tarafından gerçekleştirildiği iddia etti. Yargılanan isimlerin, “Türk Ceza Kanunu (TCK) 302” ile “37’nci madde” ve “Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 5\1 kapsamında müşteki\birlikte fail sıfatıyla” ceza almasına ve ceza oranının ortaya çıkan zarar hesaplanarak belirlenmesi talep edildi. 

YAKALAMA KARARI ÇIKARILMASI TALEBİ 

Savcı, Ayhan Bilgen, Bircan Yorulmaz, Emine Ayna, Emine Beyza Üstün, Gülfer Akkaya, Gülser Yıldırım, İbrahim Binici, Mesut Bağcık, Pervin Oducu, Nezir Çakan, Sırrı Süreyya Önder, Sibel Akdeniz hakkında TMK kapsamında tutuklamaya yönelik yakalama emri çıkarılması, tutuklu bulunan siyasetçilerin ise tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi. Savcı, hakkında yakalama emri çıkarılan Cihan Erdal, Zeki Çelik’in de yakalanma kararının devam  etmesini talep etti.   

Mütalaada demans hastası Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk’ün yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle CMK 109 kapsamında adli kontrol şartıyla tahliyelerinin devamı talep edildi. 

‘HUKUKA AYKIRI İŞLEM’

Mütalaanın ardından Avukat Kenan Maçoğlu söz alarak, mütalaanın okunmasının hukuka aykırı olduğunu dile getirdi. Maçoğlu, avukatların salonu terk etmesinin tutanağa “Sıvıştı” olarak geçmesine de tepki gösterdi. Seçim kampanyasının HDP üzerinden yürütüldüğüne dikkatİ çeken Maçoğlu, “Mütala okunurken sürekli Yasin Börü dendi. Bunu Cumhurbaşkanı Êrdoğan Yasin Börü’yü seçim kampanyasına meze yaptı. Savcı bey Yasin Börü’nün seçim kampanyası haline getirilmesi için mütalaasını sundu” şeklinde konuştu. Maçoğlu savunma yaptığı esnada savcının gülmesi ise dikkat çekti. Maçoğlu, “Savcı bey sürekli ‘hayali ülke’ ve ‘sözde halklar’ dedi. Hayali ülke ve sözde halklar 14 Mayıs’ta cevabını hem bu iktidara hem size verecek” dedi. 

Mahkeme ara karar kurmak üzere ara verildi.  

Kaynak: Gerçek Gündem 

Editör: Derya çelik