Gazete Emek - Nevşehir’de bir imamın tefecilik yaptığı ortaya çıktı. Köylülere imzalattığı boş senetlerle borç veren imam, borcunu alamayınca köylülerin malını haczedip borcunu fazlasıyla tahsil etti. Diyanet’e şikayet edilen imamın sadece görev yeri değiştirildi.

Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel’in aktardığı habere göre, köy imamı M.E.G. zor durumda olan köylülere borç para verdi. Borç verirken boş senet imzalatan imam, daha sonra borçlarını güncel döviz kuru üzerinden talep etti. Borçlular bu parayı ödeyemeyince imam elindeki senetleri işleme koyup icraya verdi. Hacizli malları satıp borcunu misliyle tahsil etti.

İmam M.E.G’ye kaymakamlık tarafından sadece ‘kınama’ cezası verilirken, Diyanet İşleri Başkanlığı görev yerini değiştirmekle yetindi.

“Yasal yollardan aldım”

Ağırel’in ‘ ‘Tefeci’ imam’ başlıklı yazısı şöyle:

“Olay Nevşehir’in bir ilçesindeki köyde geçiyor. Köy imamı M.E.G. paraya ihtiyacı olan kişilere borç para veriyor. Allah rızası için olsa gerek. Ancak Allah’a güvenmesinin yanında bir de sağlama almak için boş senet imzalatıyor. Bir de hak geçip haram (!) olmasın diye verilen para o günkü altın kuruna göre uyarlanıyor. Alan memnun satan memnun durumu aslında.

Ama daha sonra imam beyefendi sözleşmelerinin dışına çıkıp 24 ayar altın kuruna veya döviz kuruna göre borç veriyor. Tahsil yapamayınca yüce Allah’ın kurallarına göre değil hukuk kurallarına göre hareket edip borçluya karşı senetleri işleme koyup icraya veriyor.

Borcundan fazla parayı tahsil etti, iade etmedi

Köylü 15 Temmuz gazisi S.Ü. maddi olarak zora düşmüş ve imamdan bir miktar para almış. Para karşılığı boş senetlere imza atmış. Aldığı paranın 3 katını ödemesine rağmen imam senetleri iade etmemiş. İade etmeme gerekçesi olarak dövizdeki yükselişi göstermiş. Borcu güncel döviz kuruna çevirip senetleri bu rakama göre doldurup icra işlemlerini başlatıyor. Borç alan adamın tarlalarını, evini haczediyor. Köylü bu olay yaşanınca imam hakkında şikâyette bulunup durumu resmi makamlara bildiriyor.

İmam ise haczettiği taşınmazları satıp parasını fazla fazla tahsil ediyor ancak satıştan elde ettiği borcundan fazla parayı da S.Ü’ye iade etmiyor. Kaymakam şikâyeti alıyor ve olayı araştırıyor. Sonucunda sadece kınama cezası alıyor. İmam “İade edeceğim” diyor ama gerçekleşmiyor. Kınama cezası da “Devlet memuru ticaret yapamaz” gerekçesi ile veriliyor. Yani imamın faizle para alıp vermesini “ticaret” olarak nitelendiriyor.

S.Ü. bu sefer müftülüğe şikâyet ediyor. Müftülük de Diyanet İşleri’ne bildiriyor. Diyanet yetkilileri İstanbul’da mağduru dinliyor ve şikâyetçiyi haklı bulup imamı olduğu yerdeki görevden alıp Yozgat Boğazlıyan’a görevlendiriyor. Soruşturma esnasında aynı durumda olan başka mağdurların da olduğu ortaya çıkıyor.

Suç duyurularını ve imamın ifadesini de okudum. İmam reddetmiyor. ‘Borç para verdim fark olduysa zaman içerisinde değer artışından dolayı kaynaklanmıştır. Borç verip üç sene alamadığım borçlar oldu. Bu üç sene içerisinde de döviz çok arttı. Altın ile borç aldılar ödemediler, haciz dairesi de yasal faizi ile tahsil etti. Yasal yoldan aldım’ diyor ifadesinde.”

Editör: Bekir GÜNEŞ