Gazete Emek-Kulis bilgilerine göre Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yakın çevresine ekonomik tablonun düşündüğünden daha kötü olduğunu söyledi.

Middle East Eye'dan Ragıp Soylu, Mehmet Şimşek'in Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanma sürecini haberleştirdi. Haberdeki bilgilere göre Şimşek, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile nisan ve mayıs aylarında 2,5 saate varan birçok toplantı yaptı. Toplantılarda Şimşek'in Türkiye ekonomisine ilişkin sunumlarının Erdoğan'ı rahatsız ettiği belirtildi.

"Sürdürülebilir değil"
Mehmet Şimşek, Erdoğan ile yaptıkları son görüşmede Cumhurbaşkanı'nın ekonomi politikalarının sürdürülebilir olmadığı söyledi. 

Ancak Erdoğan'a para politikasının sürdürülebilir olmadığı konusunda uyaran tek kişi Mehmet Şimşek değildi. Habere göre Selçuk Bayraktar ve Haluk Bayraktar, Cumhurbaşkanı'na düşük faiz politikasının hatalı olduğu ve Mehmet Şimşek'i ataması için ikna etmeye çalıştı.

Twitter'dan kutlamıştı
Haberde, Haluk Bayraktar'ın hem Mehmet Şimşek'in hem de yeni Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın atamalarını Twitter hesabından kutladığı hatırlatıldı.

Ragıp Soylu'ya konuşan kaynaklardan birisi, Bayraktar kardeşlerin politikasının Baykar'ın ihracata dönük bir şirket olmasıyla ilgili olabileceğini ifade etti.

Ekonomik tablo Şimşek'in düşündüğünden daha kötüymüş

Mehmet Şimşek'in ayrıca yakın çevresine görevi kabul ettikten sonra ekonomik tablonun, kendisinin düşündüğünden daha kötü olduğunu söylediği belirtildi. 


Kaynak: t24

Editör: Derya çelik