Gazete Emek - Genel Başkan Meral Akşener’in tek aday olması beklenen İyi Parti’nin 3. Olağan Kurultayı başladı.

Çok sinirli olduğu görülen Meral Akşener kurultayda "Biz önce bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Sayın Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyorum ancak o gün bugündür bu 15 milletvekilinin bedelini ödeyemedik" dedi.

Kürsüye torbayla gelen Akşener "Bu ne biliyor musunuz? Bütün üst kurul delegelerimizin, milletvekillerimizin ismi olan bir torba. Akşener "Bana kala kala kura kaldı. Ayıp be ayıp. Kura mı çekeyim ben. Milletvekillerini kurayla mı belirleyeyim. Saygısızlar... Saygısızlar... Ne istiyorsunuz?" dedi.

Akşener'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

* Ben Meral Akşener, ben sadece oylarınızla genel başkanlığa seçilmiş, başka hiçbir sıfatı olmayan buradaki tek kişiyim! Beni, mansıpla satın alabilen oldu mu? Beni parayla satın alabilen oldu mu? 30 yıllık siyasi hayatımda para ile ilgili hiçbir isnat olmamışken, bunu yapanlar kahrı perişan olsun inşallah! Biz bugünlere milletimiz için geldik, hırslara esir olmadık. Makamla alakası olmayan tek kişi olarak sarhoş olmam da mümkün değil herhalde. Biz bugünlere milletimizin teveccühü ile geldik. Ağzımdan ben sözünü duymadınız. Biz diye diye geldik.

200 kişilik kurucucular kurulu koyduk. Herkes borç çıkardı! Çocuğunun çikolata parasını koyduğunu iddia ettiler, bazısı, ben master paramı koydum dedi. Biz hanginizden para istedik? Hepiniz buradasınız! Meclis'e girdiniz, milletvekilleri para mı istedik sizden? Bugün sizden para mı isteniyor? Genel merkez yapıldı, 15 liralık çöp kutularını aldım ben. O gün bana, bu parayı nereden buldun diye niye sormadınız? Nasıl buldun, nereden buldun niye demediniz? Çünkü sorumluluk almanız gerekiyordu doğru mu, kaçtınız! Ama bugün Meral Akşener'i, düşmanlarının suçlamadığı iftiralarla suçladınız, kahrolun!

Sandığa gelmeden, parti içindeki sandıklardan konuşalım. Ben parti kurulduktan, genel başkan seçildikten itibaren demokrasiyi oluşturmaya çalıştım. Önce kurultayda blok liste yaptım, itiraz ettiniz. Sonra, hiç insan işaret etmeden, çarşaf liste yaptım. Anahtar listeler çıktı, seçilemeyenler su koyverdi, itiraz etti. Anladım ki o gün, benim görevim insan seçtirmekmiş! Benim başka bir hakkım, hukukum yokmuş. 20 Eylül 2020'de döndüm, 100 kişilik başka insanların da aday olabileceği bir yarı çarşaf yaptım, onda da kimseyi mutlu edemedim. Ağır çirkinlikler yaşadım. Kurultaylar hesaplaşma yeridir. Ben hesap vereceğim, siz de hesap vereceksiniz!

Zengin olmak isteyenler kapı dışarı

* Öyle çirkinlikler yapıldı ki, günlerce uyuyamadım. Söyleyemeyeceğim öyle pislikler oldu ki... Gördüm ki herkes her şeyi istiyor, yetmiyor. Vekillik olunuyor yetmiyor, GİK üyeliği isteniyor, genel başkan yardımcılığı isteniyor. Kardeşim, kadrolar sınırlı! Bırakın birileri de o görevleri yerine getirsin!

* 6'lı masa meselesi ortaya çıktı. Şimdi biz fedakarlık yapan insanlarız ya, Türkiye bizim için önde ya. Biz bu parti seçime girebilsin diye CHP'den 15 milletvekili istedik, hayatımın en büyük pişmanlığıdır.

Pis iftiralara şahit oldum, asla affetmeyeceğim. Birlikte hesaplaşacağız. Biz bu günlere koltuk için, zengin olmak için gelmedik. Zengin olmak isteyenler kapı dışarı… Biz bugünlere kendi ikballerimiz için de gelmedik.

Savaşmalıydık, savaşmadık!

* Savaşmalıydık, bileğimizin gücüyle o seçime girmeliydik, girmiyorsak da gereğini yapmalıydık. Savaşmadık!

* 15 vekil istedik, Kılıçdaroğlu'na teşekkür ediyorum. Ama o gün bugün 15 milletvekilinin bedelini ödeyemedik. Ömer Seyfettin'in diyetine döndü bu iş.

* Biz, psikolojik olarak kendimizi çok kötü hissettik. Ben kendimi çok aşağılanmış hissettim. Çok çaresiz hissettim. Savaşmadık, ben savaşı severim. Ben canımla, kafamla, kellemle top oynamayı severim. Yapamadık. Ben kellemle top oynamayı çok severim. 28 Şubat'ta oynadım. Erdoğan'la ters düştük, umurum, korkum olmadı.

Kuyruk siyasetine mal oldu!

* 15 milletvekili almak bize kuyruk siyasetine mal oldu! Ama eğriye eğri, doğruya doğru... Bu, Türkiye'ye büyük bir iyilik yaptı. Demokrasinin ne kadar önemli olduğunu, CHP ile yapılan bu işbirliğinin, CHP'ye sahada bulunan her renkten insanların önyargılarının değişmesine sebep oldu. Sonra bu değişme, altılı masayı, Millet İttifakı'nı getirdik.

Sonra bir şey yaptık. Belki de bir borç ödemeydi bilmiyorum. Koray Aydın'ın önerisi... Başarısızlık varsa benimdir. Demokrasi mi diyorsunuz. Şimdi öğreneceğiz hep birlikte. Demokrasinin gereklilikleri, sonuçları var.

* Kılıçdaroğlu'ndan randevu aldım gittik. İki parti yerel seçimlere birlikte gitmeyi teklif ettik, sonuçta bir başarı çıktı. Beni en çok etkileyen, üzen ne oldu biliyor musunuz... İstanbul'un seçimini biz değil HDP kazandırdı! Bilmem nereyi biz değil HDP kazandırdı. Yuh muh yok, bugün hesaplaşıyoruz, hesap veriyorum, hesap soracağım sonra!

* Artık bu partide şımarıklık bitmiştir. Hadsizlik, saygısızlık bitmiştir! Herkes haddini bilecek. Sonrası çok ilginç oldu. Biz hariç herkes kazanmayı sağladı! O gün anladım ki, İyi Parti, önemli bir kesim tarafından tehdit görülüyor; sadece iktidar değil, muhalefetin bir bölümü için de...

* Sonra, seçim geldi. Şimdi seçim için, demokrasi konusunda çok hassasız ya! Demokrasi hassasiyeti yüksek, bugün bize hakaret edenlere söylüyorum! Ne yaptım ben? Ön seçim istedim. Sürenin çok az olduğu söylendi. Her şeye rağmen, bir temayül yapılmasını istedim. Bir heyet kurduk. Bu sonuçlar geldi. Mümkün olduğunca uydum. 16 ilde ön seçim yapmışız, temayül yapmışız. Temayülde geride çıkan arkadaşlarımız, bu meselede sıra sapmaktan tut, her türlü ahlaksızlığı öne koyan açıklamalar yaptılar. Siz kim Türk milliyetçiliği kim! Siz kim Türklük kim!

* Şimdi kongreye gidiyoruz. Bütün üst kurul delegelerimizin, milletvekillerimizin ismi olan bir torba var yanımda. Bana kala kala kura kaldı! Ayıp be! Kura mı çekeyim ben! Milletvekillerini kura ile mi belirleyeyim! GİK'i kura ile mi belirleyeyim! Saygısızlar, ne istiyorsunuz! Hesabımızı bugün ortaya koyduk, yarın göreceğiz. Bundan sonra partimize saygısızlık eden, zarar vermeye kalkışan herkes hakkında bizzat gereğini ben yapacağım ben!

Diyorlar ki biz çalışmamışız, seçim ondan kaybedilmiş!

* Birden bire olağan şüpheli Meral Akşener gündeme geldi.
Biz çalışmamışız onun için seçim kaybedilmiş. 45 ilde Mansur Yavaş'la büyük çoğunluğu olan, CHP'den bir kişinin çağrılmadığı, sadece kendi seçmenimizin çalıştığı mitingler yaptık... 54 noktada bizzat çalıştık. Bir oy Kemal'e bir oy Meral'e diyerek oy istediler. Bütün bunlara baktığınız zaman derler ki insafınız kurusun. Eşitlemeye çalışıyorsunuz, korktunuz dengeliyorsunuz. Aynı İstanbul'un kazanılmasının sebebi HDP'dir dediğiniz gibi. İyi bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.
Şimdi bunlara alışmalısınız. Onun için birinci önceliğimiz parti aidiyetidir. Asla bu konuda hoşgörü yoktur. Bunu hissedemeyenler kapı burada..

İSTANBUL'UN SEÇİMİNİ HDP KAZANDIRDI' SÖYLEMİ BENİ ÜZDÜ"

Savaşmadık, 15 milletvekili aldık. Bu bize neye mal oldu, kuyruk siyasetine mal oldu. Ama eğriye eğri, doğruya doğru. Bu aynı zamanda Türkiye'ye büyük bir iyilik yaptı. Demokrasinin ne kadar önemli olduğunu, işbirliği konusunda CHP'yle yapılan bu işbirliğinin CHP'ye sağda bulunan her renkten siyasi görüşteki insanların önyargılarının değişmesine sebep oldu. Sonra bu değişme Altılı Masa'yı, Millet İttifakı'nı getirdi. Sonra, bir şey yaptık. Belki de bir borç ödemeydi. Sayın Koray Aydın'ın önerisi, benim de çok net bir şekilde arkasında durduğum Divan'ın kabulü, GİK'in çok olumlu karşıladığı, Sayın Kılıçdaroğlu'na randevu aldım gittik. İki parti yerel seçimlere birlikte gitmeyi teklif ettik. Sonuçta bir başarı çıktı. Beni en çok ilgilendiren, etkileyen, üzen ne oldu biliyor musunuz? İstanbul'un seçimini biz değil HDP kazandırdı. Efendim bilmem nerenin seçimini biz değil HDP kazandı. 

"HESAP VERECEĞİM, HESAP SORACAĞIM"

Yuh muh yok! Bugün hesaplaşıyoruz. Hesap veriyorum, hesap soracağım sonra! Artık bu partide şımarıklık, hadsizlik bitmiştir. Herkes haddini bilecek. 

Sonra çok ilginç oldu. Biz hariç herkes kazanmayı sağladı, biz hariç. O gün anladım ki İYİ Parti önemli bir kesim tarafından tehdit görülen, sadece iktidar değil muhalefetin bir bölümü de, muhalefetin tırnak içi kanaat önderleri tarafından da tehdit görülen bir siyasi partidir. 

16 ilde ön seçim yaptık, temayül yaptık. Temayülde önde çıkan arkadaşlarımız bu meselede sıra satmaktan tut, her türlü ahlaksızlığı öne koyan açıklamalar yaptılar. Sonuç? Sonuç arkadaş 17'de çıkmış. Tüh tüh, özür dilerim çıkaramadım 1'de sizleri. Madem kurucusunuz, madem bilmem hangi görevdesiniz, niçin kardeşim siz bugüne kadar o üyenin kendisine ulaşmadınız, teşkilatlarımıza ulaşmadınız da, bana yar olmayan kara toprağın diyen partimizi yerle bir eden, partimizi yandaş televizyonlarda bizimle ilgili ahlaksız görüşleri olan yerlerde partimizi her türlü iftiranın karşısında bıraktınız. Diyorsunuz ki bana yar olmayan kara toprağındır. Siz kim Türk milliyetçiliği kim? Saygısızlar! 

Bundan sonra partimize saygısızlık eden, partimize zarar vermeye çalışan herkes hakkında bizzat gereğini ben yapacağım ben! 

"DEMOKRASİ MİLLETLE BERABER İNŞA EDİLİR"

Millete kulak tıkayarak siyaset yapılmaz. Milletin kararının olmadığı bir yerden sözde düşünürlerin, sözde kanaat önderlerinin, siyasi elitlerin keyiflerine göre yaptıkları tanzim üzerinden demokrasi inşa edilemez. Çünkü demokrasi yalnızca milletle beraber inşa edilir. Bu yüzden biz de İYİ Parti olarak yaşanılan seçim yenilgisine ilişkin muhasebemizi de yaptık. 

Milletimizin helal oyları sadece bir sayıya indirgendi. Sonuç olarak siyaset çıkmaza sürüklendi. Hizmet üzerinden, projeler üzerinden, kadrolar üzerinden yarışılmadı. Çünkü kendi kabiliyetsizliğini gizlemek isteyen iktidarın orta yere yuvarladığı yün yumakları buna izin vermedi. Millete çözüm üretileceğine yalan üretildi, algı üretildi. 

"SİYASETÇİLER GELDİKLERİ MAKAMLARA KARİYER OLARAK DEĞİL VAZİFE OLARAK BAKMALI"

Gençlerimiz tweetler nedeniyle yargılanıyor, yaptıkları oy tercihleri sebebiyle hırpalanıyor. Bugün Türkiye'de kadınlar çocuklarının geleceğinden, şiddetten, tacizden, ölümden korkuyor. Ancak siyasetin geldiği çıkmazda kadınlar duruşuyla, oturuşuyla, gülüşüyle sınıflandırılıyor. Mesela bugün Türkiye'de çocuklar nitelikli bir eğitimden hatta kaliteli beslenmekten bile mahrum bırakılıyor. Ancak çocuklarımız 13 yaşında evlenebilir mi, evlenemez mi tartışmalarının konusu ediliyor. Enflasyon tavan yaparken milli değerlerimiz tartışılıyor. Kira fiyatları dudak uçuklatırken kadınların baş örtüsü tartışılıyor. Sınırlarımız kevgire dönerken yüce dinimiz tartışılıyor. Cumhuriyetimizin 100. yılına girerken Atatürk'ümüz tartışılıyor. 11 ilimiz harap bitap haldeyken depremzede kardeşlerimizin kime oy verip vermediği tartışılıyor. Görmedim, duymadım, bilmiyorum siyasetinin yerini dokunan, duyan, anlayan bir siyasete bırakmasını istiyorum. Siyasetçilerin geldikleri makamlara kariyer olarak değil vazife olarak bakmasını istiyorum. 

Her yenileşme süreci onu isteyenlerle hakikate direnenlerin mücadelesine sahne olmuştur. Bizim seçim sonuçlarından aldığımız mesaj, milletimizin iktidarıyla muhalefetiyle Türk siyaseti için yeni bir anlayış talebinde bulunduğudur. Şüphesiz ki hakiki yenilik daima öze dönerek başlar. Bu yüzden biz de yine ve yeniden özümüze, yani milletimize kulak vereceğiz. 

"BİZ ÇALIŞMAMIŞIZ, ONUN İÇİN SEÇİM KAYBEDİLMİŞ... İNSAFINIZ KURUSUN"

1 aydır konuşmuyorum. O gece konuştum sonra konuşmadım, izledim. Önce Kılıçdaroğlu'nun üzerine yürüdüler -alanlardaki demin bahsettiğim kanaat önderleri, elitler...- sonra baktılar ki ipin ucu kaçtı, bunu bir dengelemek lazım. Birdenbire olağan şüpheli Meral Akşener ve İYİ Parti gündeme geldi. Biz çalışmamışız onun için seçim kaybedilmiş. 45 ilde, büyük çoğunluğu Mansur Yavaş'la olan mitingler yaptık. 54 noktada bizzat çalıştık. Bütün bunlara baktığınız zaman derler ki insafınız kurusun. Anlıyorum eşitlemeye çalışıyorsunuz, korktunuz dengeliyorsunuz. Aynı İstanbul'un kazanılmasının sebebi HDP'dir demeniz gibi. İyi, bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.

Bunlara alışmalısınız. Onun için birinci önceliğiniz parti aidiyetidir. Bu konuda herhangi bir hoşgörü, tolerans yoktur. Bunu hissetmeyenler kapı burada! Bizim medyamız yoktur. Muhalif medya da bizim değildir. Dolayısıyla biz yapayalnız, sadece milletiyle el sıkışmış, hiçbir gücün bulunmadığı Türkiye'deki tek siyasi organizasyonuz. Bunu böyle bileceksiniz. Onun için bizim pergelimizin ucunun konduğu yer Anadolu'dur. 

"BİR DAHAKİ SEFERE SÖZ SEÇİMİ KAZANDIRACAĞIM"

Evet kardeşim sorumluluğu alıyorum. Ne kadar büyük bir insanmışım ki cumhurbaşkanının kazandırılması da kazandırılamaması da benimmiş. Aldım kabul ettim, başıma koydum. Bir dahaki sefere söz kazandıracağım. 

Önümüzdeki çetin bir yol var. Yolu doğru olanın yükü ağır olurmuş. Biz bu ateşten gömleği giymeye hazırız. Bu yüzden bugünden itibaren en iyi yaptığımız şeyi yapacağız ve milletimize gideceğiz. Siyaseti ikbal kaynağı görmediğimiz için milletimizin yolunda dimdik yürümekten gocunmayız. Bizi bu yoldan döndürmek isteyenler olabilir. Onların bizden alıp götüreceği sadece tozdur. Güneşi örnek alırız, batmaktan korkmayız, doğmaktan bıkmayız! Sahip olduğumuz güç, millete inanmanın eseridir. İnanç varsa imkan da var diyen atalarımızın şiarıyla eğilmeyiz, bükülmeyiz, vazgeçmeyiz. 

Dar zamanda düşmanın altına at olanlar safımıza gelmesin! Garibanın sırtına bit olanlar safımıza gelmesin! Parolamız her zaman her yerde ölmek var da baş eğmek yok namerde, bu imana, bu ülkeye, bu derde yabancı olanlar safımıza gelmesin! 

İYİ PARTİ KURULTAYI VE KULİSLER

Kurultayda, Genel Başkan ile 50 üyeden oluşan Genel İdare Kurulu (GİK) ve 11 üyeden oluşan Merkez Disiplin Kurulu (MDK) seçilecek.

“Rotamız net, pusulamız millet” sloganıyla, ATO Congresium'da yapılan kurultayda, 1350 delege oy kullanacak.

Parti kulislerinde partinin yerel seçimlere daha dinamik bir kadroyla hazırlanmayı hedeflediği, bu çerçevede GİK ve MDK'de köklü değişiklikler olacağı ve seçime tek aday olarak girmesi beklenen Akşener'in kurultay sonrası belirlenecek Başkanlık Divanı'nda yeni isimlere yer vereceği konuşuluyor.

Seçimlerin ardından İyi Parti Kurucular Kurulu üyeleri Ethem Baykal ve İsmet Koçak'ın sözcülüğünde "partinin kurucu iradesinden uzaklaşıldığı" gerekçesiyle Ortak Akıl Platformu kurulmuş, bunun üzerine partinin 81 il başkanı Akşener'e destek deklarasyonu yayımlayarak kurultayda Akşener'i aday gösterme kararı almıştı.

Editör: Bekir GÜNEŞ