sanalbasin.com üyesidir DMCA.com Protection Status

Rakka'da Savaşan DSG'li Arap Savaşçı, Rakka Operasyonu ve IŞİD'i Anlattı

YPG ve YPJ'lilerin ağırlıkta olduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından Rakka operasyonu başlatıldı. 4 ay önce DSG saflarına katılarak IŞİD'e karşı savaşan, Arap savaşçı Awad, Independent'e IŞİD'i ve Rakka operasyonun detaylarını anlattı. 

ROJAVA 06.06.2017, 23:28
Rakka'da Savaşan DSG'li Arap Savaşçı, Rakka Operasyonu ve IŞİD'i Anlattı

Gazete Emek- YPG ve YPJ'lilerin ağırlıkta olduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından Rakka operasyonu başlatıldı. 4 ay önce DSG saflarına katılarak IŞİD'e karşı savaşan, Arap savaşçı Awad, Independent'e IŞİD'i ve Rakka operasyonun detaylarını anlattı. 

Gazete Emek'ten Güldane Kılıç'ın Independent'an çevirdiği röportajda konuşan cephedeki bir DSG savaşçısı, IŞİD'in Suriye'deki fiili başkent kabul ettiği Rakka’nın coğrafi yapısının, cihatçıların  kenti savunmasını zorlaştıracağını belirtti.

ABD destekli Demokratik Suriye Güçleri (DSG) 'nde, IŞİD'in fiili başkenti olan Rakka'ya yapılan operasyonda yer alan  bir askeri birlikten, Arap savaşçı  Awad, "Rakka'nın kuşatılması Musul kadar süreceğini sanmıyorum, Rakka'nın coğrafi yapısı Musul’dan farklıdır” dedi.  


Türkiye'nin tehditleri ile Rakka operasyonu geç başladı


45 bin kişilik DSG'yi "terörist"  olarak niteleyen ve karşı çıkan Türkiye'nin askeri müdahale tehditleri ve  dayatmaları ile yaşanan  uzun bir ertelemenin ardından  DSG, Fırat’ın kuzey kıyısında, 300 bin nüfusa sahip bir şehir olan Rakka’ya önemli savaşı başlattı 

Suriye Kürtleri tarafından. Türk tarafının  önceliği, Kuzey Suriye'de  bağımsız bir Kürt statüsünün konsolide edilmesini önlemek. Başbakanı Binali Yıldırım bugün, "güvenliğimizi tehdit eden bir durumla karşı karşıya kalırsak, gerekli cevabı derhal vereceğiz" diyerek askeri müdahaleyi ima etti.


Awad, 4 ay önce DSG'ye katılmış


32 yaşındaki Awad, Rakka'dan geliyor, ancak geçen yıl DSG tarafından kuşatılan Tabqa kentinin batısından kaçmış. Awad, Tabqa’dan kaçışının ardından 4 ay önce DSG’ye katıldı.


ABD'nin 13 bin Arap savaşçısı olduğu söyleniyor. Bir telefon görüşmesinde, DSG, Rakka Operasyon merkezinin öne sürdüğü koşulların canlı bir tanımını verirken, Rakka'nın batı ve kuzeyden 3 km, doğuya 1 km uzaklıkta olduğunu belirtti. 


Rakka'da 3-4 bin IŞİD'linin olduğu varsayılıyor


ABD, Rakka'da 3 bin ile 4 bin IŞİD savaşçısı olduğunu tahmin ediyor; orada izole edilen Koalisyon, hava saldırıları ve  Fırat'ın güney kıyısına bağlayan son iki köprüyü tahrip ederek  IŞİD’i izole etti. IŞİD militanları  nehri tekne ile geçebilir, ancak hava saldırısına karşı savunmasız kalırlar. 

Awad, "IŞİD militanlarının bazıları  şiddetli bir mücadele verirken ve öldürüldükçe konumlarını terk etmese de, çoğunlukla Rakka'ya çekiliyor" diyor.


Birçok IŞİD saldırılarını püskürttük

 
"El-Mansoura'yı (Raqqa'nın batısında) ve Baas Barajı'nı (Fırat'ta, Özgürlük Barajı adını değiştirdiler ) kurtardığımızda onlarca IŞİD militanını öldürdük. Buna ek olarak, şimdiye kadar Tabqa savaşından bu yana birçok IŞİD karşı saldırılarını püskürttük. "


DSG, Suriye'nin Assad Gölü'nün güney ucundaki en büyük Tabqa Barajı'nı ve 10 Mayıs'ta Rakka'nın 25 mil batısındaki Tabqa kasabasını ele geçirdi ve birkaç hafta süren bir çıkmaza son verdi. ABD, mayıs ayında Türkiye'nin güçlü muhalefetine rağmen DSG'ye zırhlı araçlar, tanklar, havan topları ve anti-tank  silahlar, ağır makineli tüfekler de dâhil ek askeri yardım vermeye karar verdi. 

Türkiye hükümeti, Türkiye ordusu tarafından desteklenen Suriye içindeki temsilci güçlerinin DSG'yi Suriye'nin IŞİD'le arasındaki ana müttefiki olarak alabileceğini iddia etmişti, ancak ABD bunu gerçekçi bir seçenek olarak görmedi.

IŞİD birimleri, DSG ilerlemeleri ve ABD önderliğindeki hava saldırıları karşısında geri çekilmekle birlikte, cihad için hala güçlü bir şekilde direniyor. 

Awad, "Geçen hafta, IŞİD savaşçıları Rakka'nın doğusunda, Ebu Qebab adlı bir köyde bize arkadan saldırdı. Yoldaşlarımız tarafından kontrol edilmemiş bir tünele saklandılar. Saldırı sırasında, onları iki taraftan çevirdik ve yaklaşık on kişiyi öldürdük. "


IŞİD, Rakka'yı şiddetle savunacak


IŞİD, Rakka'yı şiddetle savunmaya çalışacak ve deneyimli savaşçılarını kaybetme riski önümüzdeki birkaç gün içinde belli olacak. Musul'da, IŞİD, Irak hükümet güçlerine yedi ay dayanmış yenilikçi bir şehir gerilla taktikleri karışımını kullanarak ustalıkla savaşmıştı. IŞİD daha önce Bağdat'ın batısında bulunan Anbar Vilayeti'ndeki Ramadi ve Fallujah adlı iki büyük kent için savaşırken, çevrelerindeki köy ve kırlarda en fazla direniş gösterdi ancak şehir merkezlerinde biriken alanlarda direnmedi.


IŞİD Musul'da iyi direndi

Ancak kuşatmanın geçen yıl 17 Ekim'de başladığı Musul'da, IŞİD savaşçıları bu yaklaşımı tersine çevirerek şehrin çevresini hafifçe tutarak savaşçılarını merkezde yoğunlaştırdı. Konumları, havadan tespit edilip yok edilmeye çalışılıyor, IŞİD, hareketsiz keskin nişancı ekiplerini kullanarak, evlerin duvarlarında kesilmiş deliklerle, araçlarda, maden ocaklarında, bubi tuzaklarında ve intihar bombacılarıyla birlikte konumlarını hızla değiştiriyorlar. Bu, yüzden ilerleyen Irak güvenlik güçleri üzerinde ağır kayıplar yaratarak yavaşlatmayı başardı.


IŞİD Rakka'da da aynı taktikleri kullanabilir


IŞİD, Rakka'da aynı taktikleri kullanıp kuşatmayı kırmaya  çalışacak; ancak şehir, kuşatmadan önce Rakka 1,3 milyonluk bir nüfusa sahip olan Musul'dan coğrafi olarak daha küçük ve daha az nüfusa sahiptir. Awad, Rakka'nın kuşatılmasının Musul'daki kadar uzun olacağına inanmıyor ve IŞİD savunucularının Irak kadar kararlı olmayacağını belirtiyor. 

"DSG geçen ay IŞİD'in teslim olması için iki telefon açtı, ancak bunu yapan kişiler yerli halktı. Şu ana kadar hiçbir yabancı  teslim olmadı "dedi.


IŞİD'lilerin bir kısmı  merhameti olmayan yabancılardan oluşuyor


IŞİD birimlerinden bir kısmı, yerel halkla kaynaşamayan ya da teslim olurlarsa fazla merhamet bekleyemeyen yabancılardan oluşuyor. 

Awad,"Görevli arkadaşlarım, muhalif güçler tarafından öldürülen tüm IŞİD keskin nişancıların yabancı olduğunu söylediler. Bazı komutanlarımızı bu keskin nişancılar yüzünden kaybettik ve birkaç gün önce, Rakka'nın batısında Mansoura'da savaştığımızda  bizim keskin nişancımızdan birisi IŞİD’li keskin nişancıyı öldürdü." dedi.


ABD bize çok destek oluyor


DSG'nin silah gücü ve askeri uzmanlığı, ABD'nin desteğiyle daha da güçlendi: "ABD liderliğindeki koalisyon, hava saldırıları ve güçleri bizimle verimli bir şekilde çalışıyor, komutanlarımızın ve militanlarımızı eğiten ve onlara yeni teknik cihazlar kullanma konusunda bilgi veren birçok Amerikalı uzman var. Ayrıca ağır silahlarımız ve zırhlı araçlarımız da var. Her hafta Raqqa'daki üç cephede birçok silah aldık: "Bu modern silah kaynakları ve bunları nasıl kullanacağımız konusunda uzmanlık sadece Rakka'nın kaderini değil, Suriye Kürtlerinin  durumunu Türk  ordusunun duruma müdahalesi ve taraf olması ve  doğu Suriye'de IŞİD'e müdahale eden Başbakan El-Esad'ın durumu belirleyecek.


Türkiye'nin beklentisi Kürtler'in Rakka'da zaiyat vermesi


Askeri gücü öncelikle ABD hava saldırılarıyla desteklenen, YPG'li Kürt militanlardan oluşan DSG tarafından yapılan saldırı, uzun vadede Kuzey Suriye'de kimlerin kalacağını belirleyecek. Türk birlikleri Suriye sınırını  geçip, Kürt topraklarına girerse, Kürtler Rakka'ya yapılan saldırının sona ereceğini açıkça belirttiler. Türkiye için başka bir  alternatif strateji ise  DSG'nin Rakka için uzun süre mücadele edeceği ve ciddi şekilde zayiat vereceği  umuduyla  müdahale etmeden beklemek.

Türkler, ayrıca, DSG ve Suriye Kürdleri IŞİD'i yenilgiye uğrattıktan  sonra ABD'nin Kürtler için daha fazla faydası olmayacağını ve Türkiye ile geleneksel ittifaka geri döneceğinin hesabını yapıyor" diye konuştu. 

Kaynak: İndependent- Çeviri: Güldane Kılıç

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Erken seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0