Kılıçdaroğlu, Trabzon'da açıklamalarda bulunuyor:

"Bu ülkenin birleşmeye ihtiyacı var. Bu ülkenin huzura ihtiyacı var. Bu ülkenin kucaklaşmaya ihticyacı var. Bu ülkede kavgadan bıkmadık mı? Trabzon'a söz, Türkiye'ye söz veriyorum; ayrımcılığı bitireceğim. Beraber olacağız, birlikte olacağız ve güzel Türkiye'yi yeniden inşa edeceğiz.

Allah nasip eder cumhurbaşkanı seçildiğimde emeklilerin hesabına 15 bin lira yatacak. Bay Kemal o paraların tamamını bulacak.

Uyuşturucu baronlara para var, beşli çetelere para var, saraylarda her şey var; emekliye gelince para yok! Yemezler, alacağım ve vereceğim. 418 milyar dolarlık bir hortum var. 418 milyar doları alacağım ve bu milletin cebine koyacağım.

Nasıl getirirsin bu parayı diyorlar, uluslararası mahkemelerde nasıl kazanacaksın? diyorlar. Onlar benim devlet adamı olduğumu bilmiyorlar. Dünyanın hiçbir mahkemesi bir devletin soyulmasına izin vermez. Davaları açacağız, paralar gelecek. Ayrıca mal varlıkları var, onları da biliyorum. Kim ne götürdüyse kuruşu kuruşuna biliyorum.

Altı lideri bir araya getiren demokrasidir, esnafın içinde bulunduğu durumdur, yolsuzluklardır, bu ülkede adalet artık olmamasıdır. Biz bir araya geldik, beraberiz. Bu ülkeye adaleti getireceğiz. Kendimize değil, saraya değil, halka çalışacağız. Sizin için mücadele edeceğiz.

Hiç kimse unutmasın, gerçek milliyetçi arıyorsanız o da biziz. Süleyman Şah Türbesi'ni kaçırdılar. Cumhurbaşkanı olarak seçildiğimde Süleyman Şah Türbesi'ni vatan toprağına tekrar getireceğim, şanlı bayrağımız orada dalgalanacak.

Sizin hayalleriniz Bay Kemal'in hedefi olacak. O hayallerin tamamını gerçekleştireceğim.

Trabzon bir dünya şehri aslında. 2800 yıllık bir tarihi var. Yeşili ve mavisiyle bütün dünyanın ilgisini çeken bir kent. Kalıcı başarılara imza atan bir Trabzonspor var. Trabzonlu olmak bu tarihe baktığınızda bir ayrıcalık. Trabzonlunun geliri 1300 dolar düştü. Çok sayıda kent, Trabzon'un kentlerinde değil, büyük kentlerin varoşlarında iş arar hale geldi.

Sanıyorlar ki Ekrem İmamoğlu'nu yeriz. Sakın böyle bir şeye tevessül etmeyin. Ekrem İmamoğlu büyük lokmadır, size teslim etmeyiz! Ben sizden bir söz almak istiyorum. Geçmişte hangi partiye oy verdiyseniz başımın üstüne. Devletin taşıyıcı kolonlarını kestiler. Devleti yeniden inşa edeceğiz.

Sandık başına giderken elinizi vicdanınıza koyun. Kul hakkı yiyenlere oy vermeyin. Bir ülkenin cumhurbaşkanı mal varlığı dolayısıyla tehdit edilemez.

Kürsüye çıkan İmamoğlu, açıklamalarda bulundu. İmamoğlu şunları söyledi:

"Benim için bu güzel meydanın anıları var, ben ilk Cumhuriyet Bayramı'nı ilkokul öğrencisi olarak burada kutlamıştım. Sonra lise öğrencisi olarak nice bayramları kutladım. Allah nasip etti, Trabzon'un simgesi, ışığı, enerjisi, 35. yıldönümünde Trabzonspor yöneticisi olarak anıta çelenk koyan bir genç koydum. Hukuksuz bir şekilde seçimleri iptal eden iktidara karşı tarihinin en kalabalık mitingini yine mayıs ayında bu meydanda yaptık.

Bugün de bir tarih yazacağız. Bugün buradayım ama yalnız gelmedim. Bugün aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin 13. Cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile geldim.

Bugün buradayız. Tevazu sahibi bir iktidarın inşası için buradayız. Çok değerli Genel Başkanı işte bu tevazuyu hayat boyu taşıyan memleketi için canını ortaya koyan ve her zaman doğrudan yana olarak Türkiye'nin 13. Cumhurbaşkanımız olacak.

Millet İttifakı olarak bugün verdiğimiz mücadelenin her aşamasında, milletimizin her sıkıntılı katmanına çare üretiliyor.

Eline bir tomar para alıp çocuğa para dağıtılmaz. Mesela ben çocuklara bu şekilde para dağıtandan harçlık alınmaz. Biz böyle biliyoruz. Öbür türlüsü insanı rencide eder. Veren eli, alan el görmeyecek. Parayı göstermek ayıptır.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na teşekkür ediyorum. Niye biliyor musunuz? Beni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olmam konusunda sağlıklı düşünerek, sağlıklı tartışarak İstanbul'a aday yaptığı için teşekkür ediyorum kendisine. İstanbul tarihinde ilk kez bir Trabzonlu belediye başkanı var. Ben Fatih Sultan Mehmet'in fethettiği Trabzon'da doğdum, Fatih Sultan Mehmet'in fethettiği İstanbul'da büyükşehir belediye başkanı oldum.

Bunlar uydurma davayla Trabzonlu Ekrem İmamoğlu'nu oradan indirmeye kalktılar. Ekrem İmamoğlu'nun arkasında koskoca Trabzon var, Karadeniz var, Türkiye var.

İstanbul'u Türkiye'yi kaybeder dediler. Biz demedik. İstanbul'u kazanan Türkiye'yi kazanır dediler. Onu da biz demedik.

Artık bir avuç insanın kazanma dönemi bitti. Artık 86 milyon milletin kazanma dönemi başlıyor. Birleşerek kazanacağız. Ayrışmak yok, birliğin gücüyle kazanacağız. Sevgili gençler, sizden tam destek istiyoruz. Sizlerle beraber her şeyin çok güzel olacağı bir dönemi başlatmak istiyoruz.

Dün AFAD'ın bir mesajı bana ulaştı. Yahu güzel AFAD, kıymetli AFAD, gel bizimle işbirliğiyle yap. Ya bari milleti Trabzon'da kandırmayın.

"Meteoroloji'ye göre yarın Trabzon'da kuvvetli fırtına bekleniyor. Burası doğru! Ağaç, direk ve çatı uçması, hatta baca gazı zehirlenmesi olabilir." Yahu biz Temel fıkrası anlatırız ama zekice olur. Böyle olmaz! Ama bir konuda tutturdular. Bugün Trabzon'da, Karadeniz'de fırtına var.

CHP'NİN ÇADIRINA ENGEL

CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün Trabzon’da, “Millet Buluşması” programında halka hitap edeceği çadır için Valilik tarafından verilen iznin, programa bir gün kala iptal edildiğini açıkladı.

Toprak; “AKP Trabzon Milletvekili, bizim milletvekilimizi arıyor; ‘Hayır orada miting yapamazsınız.’ Burası meydan, herkes izin aldı, biz de aldık. Bir milletvekilinin talimat olarak bildirmesi, valinin de ona uymasını tehlikeli görüyorum” dedi.

Kaynak: Birgün 

Editör: Derya çelik