Gazete Emek - DEM Parti, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan’ın memnu hakkının geri alınmasının ardından MYK toplantısını Van’da gerçekleştirme kararı aldı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan’ın memnu hakkının Adalet Bakanlığı'nın "talimatıyla" geri alınması üzerine yarın Van’da toplanacak. Parti, Ankara’da yarın yapılması planlanan MYK toplantısını kararın ardından Van’da gerçekleştirme kararı aldı. 

Abdullah Zeydan’ın yerine mazbatanın verildiği AKP’li Abdulahat Arvas’a da sosyal medyadan tepki yağdı. Arvas seçim öncesi verdiği röportajda kayyum olarak atanmak istemediğini belirtmişti. 

Ben kayyum olmak istemiyorum. Seçimleri zaferle kazanmak istiyoruz.  Bileğimizin gücüyle, alnımızın akıyla, halkımızın teveccühüyle, teşkilatlarımızın desteğiyle sandıktan zaferle çıkmak istiyorum” dedi.

Arvas şunları söylemişti: 

VAN’DA KAYYUM DÖNEMİ BİTTİ”

Dışişleri Komisyonu'nda 'kapalı oturum' kararı... Gergerlioğlu: Sayın Bakan hangi devlet sırrını paylaşacak? Dışişleri Komisyonu'nda 'kapalı oturum' kararı... Gergerlioğlu: Sayın Bakan hangi devlet sırrını paylaşacak?

Kazanmak için yola çıktığını belirten Arvas, “Bizim için önemli olan davamızdır. Ülkemizin ve memleketimizin gelişmesi, kalkınması ve daha iyi yerlere gelmesi için gayret sarf ediyoruz. 2019 seçimlerinde KHK’lı olan kişiler aday gösterildikleri için kayyum atanarak ikinci partiye verildi. Bana göre kayyum dönemi bitti. Ben şehrimde kazanmak istiyorum. Biz kazanmak için yola çıktık. Kayyum atanacağımı düşünsem bu kadar çalışmam, performans sarf etmem. Bugün tüm teşkilatımızla sahada vatandaşlarımızı ziyaret ederek desteklerini istiyoruz. Madem kayyum atanacak kendimi neden bu kadar yıpratayım ki, biz Van’ı kazanarak halkımızla birlikte yöneteceğiz” dedi.

ARVAS: “BEN KAYYUM OLARAK ATANMAK İSTEMİYORUM”

Kayyum olarak atanmak istemediğini ve sandıktan zaferle çıkmak istediğini dile getiren Arvas, “Ben kayyum atanmak istemiyorum. Seçimleri kazanmak istiyorum. Bileğimizin gücüyle, alnımızın akıyla, halkımızın teveccühüyle, teşkilatlarımızın desteğiyle sandıktan zaferle çıkmak istiyorum. Niyetim budur, farklı okuyanlar varsa onların derecesine gelmedim, gelmem çünkü ben 670 yıllık bir aileye mensup olan biriyim. Ailemin geçmişi Bahçesaray’da başlamış, bütün ilçelerde aile fertleri var. Devletin birçok kademesinde okumuş, görev almış eğitimli bir aileye mensubum. Şu an ülkemizin birçok ilinde akademisyen olarak hizmet edenler var. Arvas ailesi olarak ülkemize ve ilimize hizmet etmişiz. Vanlı bir aileyiz. Herkesim tarafından saygı gören bir aileyiz. Buna layık olmak için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. İnsanız mutlaka hatalarım olabilir ama asla ihanetim olmaz. Şahsi menfaatimde yok” ifadelerini kullandı.

ARVAS: KAZANACAĞIMA İNANIYORUM

Kazanacağına inandığını dile getiren Arvas, “Kazanacağıma inanıyorum. Halk şehir gelişsin istiyor, halk yoruldu. Ya bu şehir 5 yılda gelişecek ya da 5 yılda kaybı olacak. Şehir gelişmezse esnaf, tüccar, yatırımcı kazanamaz. Van çok güzel ama belediyecilik hizmetlerinden geri kaldı. İnşallah kazanacağıma inanıyorum. Ülke genelinde seçim havası yok. Stat, otogar, sebze hali, yol belediyenin işidir. Eğer kazanırsak ricacı değil icracı olacağız. Daha önce neden yapılmadı diyorlar. Belediye bizde değildi ki yapalım” dedi.

Editör: Bekir GÜNEŞ