Gazete Emek- TFF 2. Lig Beyaz Grup’un 36.ve son haftasında Bursaspor ile Vanspor’un karşı karşıya geldi.


Vansporlu futbolcular protestosunu maçın başlama düdüğü ile orta sahada toplanarak gösterdi.

Vanspor, maçın 21. dakikası itibarıyla maçtan çekildi.


Vanspor’dan açıklama

Vanspor, şampiyonluk yolundaki rakibi Esenler Erokspor’un Serik Belediyespor ile yapacağı maç öncesinde ‘Serik Belediyespor, Esenler Erokspor maçına U19 oyuncularıyla çıkacak’ iddialarının olduğunu belirterek Bursaspor maçına çıkmama kararı aldıklarını açıkladı.


Vanspor’un resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Fenerbahçe’de Ali Koç yeniden adaylığını açıkladı, Saran çekildi Fenerbahçe’de Ali Koç yeniden adaylığını açıkladı, Saran çekildi

“Kamuoyunun da malumu olduğu üzere bugün bir sezonluk emeklerin karşılığını alınacağı gün iken maalesef futbol camiası haftalardır ciddi bir manipülasyonla karşı karşıyadır.

Alınan duyumlara göre Serik Spor ve Esenler Erokspor müsabakasına Serik Spor futbolcuları katılmak ve ellerinden geleni yapmak isterken ilgili Kulüp başkanının şahsi insiyatifi ve talimatıyla Serik Spor’un müsabakaya U19 takımıyla çıkacağı haberi yayılmıştır. Bu haberlerin üzerine Kulübümüzce açıklama yapma gerekliliğimiz doğmuştur. Bu durumun şaibe yarattığı ve tüm sezonun emeklerine gölge düşürdüğü açıktır.

“Müsabaka sonucu baştan belli edildi”

Bu eylemle birlikte müsabaka sonucunun baştan belli edilip Esenler Erokspor’un bir üst lige çıkmasının garantiye alınmaya çalışıldığı tüm kamuoyunun da malumudur. Serik Spor tarafından böyle bir tasarrufta bulunulması halinde Kulübümüzce Türk Ceza Kanunu, Türkiye Futbol Federasyonu’nun ilgili talimatları, Futbol Disiplin Talimatı uyarınca muhataplar hakkında her türlü yasal girişimde bulunulacağını siz değerli kamuoyunun bilgisine peşinen sunmaktayız. Bugün yaşananlar, sadece futbolun değil, aynı zamanda insanlık onurunun da çiğnendiği bir gündür.

“İnsanlık onuruna bir ihanettir”

Serik Belediyespor’un kulüp başkanının takımını maça çıkarmamak için bilinçli bir şekilde yaptığı tasarruf, sadece sporun değerlerine değil, aynı zamanda insanlık onuruna da bir ihanettir. Kaldı ki, böyle bir durum tüm ligin geçerliliğine şaibe düşürecektir. Vanspor Futbol Kulübü olarak, bu tür karanlık oyunlara ve hilelere karşı her zaman dik duracağımızı ve adaletin sağlanması için mücadele edeceğimizi bir kez daha vurgulamak isteriz. Bizler, dürüstlüğün ve adil rekabetin her şeyin üstünde olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak için elimizden geleni yapacağız. Türk futbolu, bu tür karanlık taktiklere karşı birlik olmalı ve adaletin tecelli etmesi için gereken adımları atmaktan çekinmemelidir.

“Maça çıkmama kararı aldık”

Bu zorlu süreçte tüm futbol camiasını adil rekabetin ve dürüstlüğün önemini hatırlamaya ve sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bu vesile ile yukarıda izah etmeye çalıştığımız ve ligin kaderini belirleyecek olan Serik Spor ve Esenler Erokspor müsabakasına u-19 takımıyla çıkılması durumunda Van Spor Futbol Kulübü olarak temiz futbolu desteklemek adına bu duruma tepki göstermek maksadıyla Bursaspor müsabakasına çıkmama kararı aldığımızı tüm spor kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.”

/rûdaw/

Editör: Bekir GÜNEŞ