Gazete Emek-CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay Değirmenbaşı Mahallesi'nde içinde 30-40 yaşında zeytin ağaçlarının olduğu 670 dönüm arazinin TOKİ'ye devredildiğini söyledi.

Konuyu Meclise taşıyan Güzelmansur, daha önce de Hatay Alahan'da 114 dönümlük zeytinlik alanın TOKİ'ye devredildiğini hatırlatarak, "Bu iktidarın zeytinle olan derdi nedir? Zeytinden geçimini sağlayan vatandaşa garezi nedir?" diye sordu.

Hatay’ın Akdeniz Bölgesi'nde zeytin üretiminin en çok olduğu il olduğunu söyleyen Güzelmansur, “Ülkemizde zeytin üretiminin yüzde 10'una yakını Hatay'da üretiliyor. Zeytin, Hatay için bu kadar önemli bir ürün ama zeytinlikler imara açılarak zeytin ağaçlarımız bir bir yok edilmek isteniyor. İçinde binlerce zeytin ağacı olan araziler TOKİ'ye devrediliyor, Değirmenbaşı Mahallesi’nde içinde zeytin ağaçları olan 670 dönüm TOKİ'ye devredilmiş; burada otuz beş, kırk yıllık zeytin ağaçları var, mahallenin yüzde 70'i buradaki zeytinden geçimini sağlıyor. Kimse ‘TOKİ ev yapmasın’ demiyor, konut yapılacak onlarca yer varken neden zeytin ağaçlarının olduğu araziler seçiliyor? Bu iktidarın zeytinle olan derdi nedir? Zeytinden geçimini sağlayan vatandaşa garezi nedir? Bu yanlışlıktan acilen dönülmeli. Zeytin ağaçlarının ve vatandaşlarımızın rahat bırakılmasını istiyoruz” dedi.

Demirtaş’tan ortak aday vurgusu ve İYİ Parti uyarısı! Demirtaş’tan ortak aday vurgusu ve İYİ Parti uyarısı!


Kaynak: Evrensel