Gazete Emek-İlk olarak 18 Haziran 2023'te yapılması planlanan, ancak daha sonra çeşitli gerekçelerle 14 Mayıs'a çekilen cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine iki hafta kala gözler, kamuoyu araştırma şirketlerinin çalışmalarına çevirdi. 

Gazeteci Murat Yetkin, bu kapsamda Habertürk yazarı Nagehan Alçı'nın dün aktardığı 'KONDA araştırmasını' yorumladı ve Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde "Ben de orada bir anket yapayım dedim" düşüncesinden yola çıkarak siyaset bilimci Gülfem Saydan Sanver'le birlikte katılımcılara sordukları soruları, aldıkları yanıtları aktardı. 

KONDA'nın Alçı tarafından kamuoyuyla paylaşılan araştırmasında şu bulgular yer alıyordu:

"Kararsızlar dağıtılmadan Cumhur İttifakı yüzde 38, Millet İttifakı yüzde 32, Emek ve Özgürlük İttifakı yüzde 10 oy alıyor.

Kararsızları dağıtınca ise Cumhur İttifakı yüzde 45, Millet İttifakı yüzde 38, Emek ve Özgürlük İttifakı da yüzde 12 oya ulaşıyor."

Alçı'nın söz konusu yazısında cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin de şu bulgular yer alıyordu: 

"14 Mayıs 2023 tarihindeki birinci tur seçimleri için kararsızlar dağıtılmadan Kılıçdaroğlu yüzde 39, Erdoğan yüzde 39, İnce yüzde 7, Oğan yüzde 2 olarak gözüküyor KONDA'nın saha araştırmasına göre.

Yüzde 10 hala kararsız olduğunu, yüzde 3 ise hiçbir yere oy kullanmayacağını söylemiş. Yani KONDA'ya göre de tıpkı Panoramatr’nin ifade ettiği gibi büyük ihtimalle seçim 28 Mayıs 2023 tarihine kalmış durumda.

İlk turda kararsızlar dağıtılınca Erdoğan 43, Kılıçdaroğlu 42 alıyor.

'İkinci tura Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu kalırsa oyunuzu kime verirsiniz?' sorusuna ise hem 1-2 Nisan araştırmasında hem de 15-16 Nisan araştırmasında verilen cevap aynı. Adeta rakam sabitlemiş.

Kemal Kılıçdaroğlu 51, Recep Tayyip Erdoğan 49."

Bu sonuçları köşesine taşıyan Yetkinreport.com yazarı Murat Yetkin, "Bir sosyal medya sitesine sızan KONDA anketi sonuçları durumun hala başa baş olduğunu, 14 Mayıs seçimi sonuçlarının milletvekili dağılımını -Cumhur İttifakı aleyhine- belirlese de Cumhurbaşkanı seçiminin 28 Mayıs’ta ikinci tura bırakacağını ve ikinci turda Kılıçdaroğlu’nun kıl payı ile 51-49 alacağı tahmini yapılıyordu" hatırlatmasını yaparak şunları kaydetti:

"Ancak Muharrem İnce ve Sinan Oğan’ın oylarında başlayan azalma devam ederse Kılıçdaroğlu’nun ilk turda alma ihtimali de ortaya çıkabilirdi. Yoruma göre Muharrem İnce ve Sinan Oğan’ın oylarındaki azalma devam ederse Kılıçdaroğlu ilk turda da alabilirdi.

Dün Uludağ Ekonomi Zirvesinde seçim konulu bir panel yönettim; KONDA yöneticisi Bekir Ağırdır ve siyaset bilimci Gülfem Saydan Sanver ile konuştuk. Salonda ilgi büyüktü. Ben de orada bir anket yapayım dedim. Seçim ilk turda biter mi diye sordum. 

'SALONUN EN AZ YÜZDE 60'I KILIÇDAROĞLU İÇİN EL KALDIRDI'

Salonun üçte biri anca el kaldırdı. İkinci soruyu ben sormadan Saydan - Sanver sordu: 'Peki, seçimi kim kazanır?' Salonun en az yüzde 60’ı Kılıçdaroğlu için el kaldırdı.

En fazla alkışıysa Ağırdır’ın mutlaka sandıklara sahip çıkılması gerektiği sözleri aldı. Darbe iftirasıyla seçimi karalama çaresizliği işe yaramayabilir. Miting meydanları da bunu söylüyor sanki."

Kaynak: gerçek gündem 

Editör: Derya çelik