Gazete Emek-DEM Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Gültan Kışanak'ın 7 yıldır tutuklu bulunduğu davada yarın (1 Mart Cuma) tutukluluk incelemesi yapılacak. Ankara 22'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nin yapacağı inceleme sonucunda Kışanak'ın tahliyesine ya da tutukluluğunun devamına karar verilecek.

AZAMİ TUTUKLULUK SÜRESİNİ DOLDURDU

Ayda bir rutin olarak yapılan şimdiye kadarki incelemelerin tümünde mahkeme, Kışanak'ın tutukluluğunun devamına karar verdi. Ancak bu kez geçmiş dönemlerden farklı olarak Kışanak Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı.

Yasaya göre de tutukluluk süresi en fazla iki yıl olarak belirlenmiş durumda. Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlarda bu süre en fazla 5 yıl daha uzatılabiliyor. Yani 7 yıl 4 aydır tutuklu bulunan Gültan Kışanak'ın azami tutukluluk süresi 4 ay önce doldu.

'ARTIK MAHKEMENİN TAKDİR HAKKI YOK, DERHAL SERBEST BIRAKILMALI'

Kışanak'ın tutukluluğunun tamamen hukuksuz olduğunu söyleyen avukatı Gül Altay, "Artık mahkemenin takdir hakkı yok. Derhal serbest bırakması gerekiyor. Bu artık keyfiyete giriyor hatta keyfiyetin ötesinde. Gültan Kışanak'ı artık orada tutuklu olarak değil esir olarak tutuyorlar" ifadelerini kullandı.

Mahkemenin Gültan Kışanak'ın adaylığı konusunda nasıl bir yorum yapabileceğini öngöremediğini belirten Altay, "Adil bir yargılama süreci ilerlemiyor. Biz her seferinde tahliye edilmesi gerektiğini anlatıyoruz, talep ediyoruz ama sadece usulen dinliyorlar" dedi.

'LÜTFEN TAHLİYE EDER MİSİNİZ' DEMİYORUZ'

Gültan Kışanak'ın adaylık çalışmalarını diğer rakipleri gibi dışarıda özgürce yürütmesi gerektiğini söyleyen Altay, "Bunu mahkemede de dile getireceğiz. Kendisi Diyarbakır Belediyesi Eşbaşkanı'ydı. Şimdi de yargılandığı şehrin belediye başkan adayı. Onun içeride olması tamamen hukuksuzluk. Mahkemenin artık takdir yetkisi yok. Biz 'lütfen tahliye eder misiniz?' demiyoruz. 'Kanunun gereğini yerine getirin, kanunu uygulayın ve derhal tahliye edin' diyoruz" diye konuştu.

'KIŞANAK NEZDİNDE ONA OY VERENLER YARGILANIYOR'

Kışanak'ın dosyasında sadece milletvekiliyken yaptığı konuşmalar ve yerel yönetimlerle ilgili sözleri olduğunu söyleyen Altay, “Bir politikacı olarak Meclis çatısında söylediği sözlerle, yerel yönetimlerle ilgili savunduklarıyla yargılanıyor. Aslında politik görüşleri ve dolayısıyla Kışanak nezdinde ona oy veren bir halk yargılanıyor" dedi.

'TAHLİYESİ BİR BAŞLANGIÇ OLABİLİR'

Kışanak'ın yargılandığı şehrin belediye başkan adayı olduğunu hatırlatan Altay, “Herkes seçim meydanlarında çalışma yürütürken Gültan Kışanak cezaevinde. Onun da özgür olması ve çalışmalarını yürütmesi gerekiyor. Bu çok anlamlı bir adım da olabilir, Diyarbakır'dan Ankara'ya bir barış yolu olabilir” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Duvar

Editör: şilan