Gazete Emek-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakının Cumhurbaşkanı adayı olduğu açıklandıktan sonra ilk kez partisinin grup toplantısında konuştu.

"İktidar" ve "Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu" sloganlarıyla karşılanan Kılıçdaroğlu, partisinin kürsüsüne veda ettiğini açıkladı.

 Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle:

"GÜZEL, GÖRKEMLİ, ŞAHANE TÜRKİYE'Yİ YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ"
"Bu coğrafyanın neresinde yaşıyorsanız huzur içinde yaşamanızı isterim, ülkeden bereketin fışkırmasını, dostluğun kadim olmasını isterim. Yeni bir başlangıç için, beraber ve birlikte, bütün sıkıntıları aşalım istiyorum. Biz bunları yaptığımız zaman o güzel, görkemli, şahane Türkiye'yi yeniden inşa edeceğiz. Bundan emin olmanızı isterim." 

"GRUP KÜRSÜMÜZE VEDA ETMEK İÇİN BURADAYIM"
"Grup kürsümüze veda etmek için buradayım. Ne yalan söyleyeyim bu satırları kaleme almak benim için kolay olmadı. Tüm yaşanmışlıkları arkada bırakarak bu kürsüye veda etmek kolay olmuyor, bu kürsü benim evim, siz de yol arkadaşlarımsınız. Size son kez bu kürsüden bakmak istiyorum. Şeref verdiniz, onur verdiniz."

"SİZ BAY KEMAL İLE BİRLİKTE YÜRÜMEYE KARAR VERDİNİZ"
"Sarayın yol arkadaşı olmak kolaydır; orada para, pul, şan, şöhret vardır, güç, kibir vardır, nefse teslim olmak vardır, haram, günah vardır, zulüm kokar sarayın koridorları. Bay Kemal'in yol arkadaşı olmak ise kolay değil, zordur. Bay Kemal'in yol arkadaşlığı uzun ve ince bir yoldur, tehlikelerle doludur, başınıza her şey gelebilir. Her sabah ya nasip diyerek ailelerinizden ayrılırsınız, parası, pulu da yoktur. Başına her şey gelmiştir, hakkında her türlü algı yapılmıştır. Ama işte yine de sizle Bay Kemal'in yolunda yürümek gibi bir onuru ve şerefi ben taşıyorum. Birlikte yürüyeceğiz. Sizler Bay Kemal ile beraber yürümeye karar verdiniz, sizin bu tercihinizi unutmayın, yüreğime yazdım. Bay Kemal'in sizler gibi gerçek dostları vardır. Bay Kemal ile yürümek akıldan öte yürek işidir. O yürek de sizde var. Bay Kemal'in şansı, sizin kocaman yüreğiniz..."

"HAKKINIZ HELAL EDİN"
"Başınızı hep dik tuttunuz, karanlığın üzerinizi kaplamasına asla izin vermediniz ve bugün zalimlerin tahtlarını yıkmaya çok yakınız. Sizin gibi yol arkadaşlarım olduğu için onur duyuyorum, gurur duyuyorum. Allah hepinizden razı olsun, hakkınızı helal edin."

"MAZLUMLAR İÇİN ATAN KOCAMAN YÜREĞİMİZ VAR"
"Bakmayın siz, o saraylıların her şeyi varmış gibi görünüyor ama aslında hiçbir şeyleri yok. Ruhları kararmıştır, bizim ise her şeyimiz var. Kalbimiz, yüreğimiz var. Mazlumlar için atan kocaman yüreğimiz var. Bu kürsü, o mazlumların acı feryatlarının duyulduğu kürsüdür.  Bu kürsüde insanlarımızın onuru, demokrasimizin kaderi adına son kez konuşuyorum."

"UMUTLUYUM BE DOSTLAR, GERÇEKTEN UMUTLUYUM"
"Umutluyum be dostlar, gerçekten umutluyum. Her gün, Türkiye'de herkesin yenilenmiş gibi uyanacağı bir günü, bir dünyayı hayal ediyorum. Yelkenlerimizi hareket ettirecek rüzgarları, bize doğru uçan özgür kuşları düşünüyorum. Bu deliliği hep birlikte yapacağız dostlarım. 

"ARADA BİR ÜLKÜCÜ DAMARI TUTAR"
"İYİ Partinin sayın Genel Başkanı Meral Akşener ile yapacağız bu deliliği. Meral Hanım merttir, büyük mücadeleler veriyor, bu bilinsin istiyorum. Ana kucağını da çok iyi bilir, yeri geldiğinde masaya yumruk vurmasını da çok iyi bilir. Ona müteşekkir olduğumun bilinmesini isterim. 

İlk görüş ayrılığında bazı insanlar, söylenmemesi gereken şeyleri söylediler. Vallahi de hiç tanımamışsınız. Hani gerekirse yumruğunu masaya vurun diyorum ya, arada bir ülkücü damarı tutar, buu da gayet iyi biliyorum.

Saadet Partisi'nin sayın Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile bitireceğiz. Temel Bey bilgedir, cesurdur. Yüreği cesaretle dolu olanın yolu aydınlık olur. O hepimizin iyi tanıması gereken önemli bir siyasal aktördür ve bir bilgedir. Ona da selamlarımızı ve saygılarımızı iletiyoruz.

Gelecek Partisi'nin sayın Genel Başkanı Davutoğlu ile bitireceğiz bu deliliği. Ahmet Bey'in güçlü bir entelektüel birikimi var. O bu süreci toparlayanların başında gelir. Yeniden yolumuza döndük, günlerdir uyumuyor bu lider. Bilin, onu da yakından tanıyın. O da çorbada tuzu olan çok değerli bir insan.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile bitireceğiz. Bu genç lider ile Türkiye'nin perişanlığına son vereceğiz. Bu ülke için alın terini beraber dökeceğiz.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Bey ile de bu deliliğe son vereceğiz. Menderes ve Demirel'in gençliği vardır onun yüzünde de yüreğinde de. Yürekli, cesur ve genç bir liderdir.

Ve iki kişi daha var. O iki kişiyi siz de gayet iyi ve yakından tanıyorsunuz. Burada söylemiştim. 'Evladım, Ekrem İmamoğlu' demiştim... O da yanımda olacak. Yıllardır çokça omuz omuza verdiğimiz, birbirimiz koruyup kolladığımız, en zor zamanlarda birbirimizden güç aldığımız dostum Mansur Yavaş... O da buradadır."

"'BAŞARDIK' DİYECEĞİZ"
"Büyük lokma yiyeceğiz ama artık büyük laf etmeyeceğiz. Dostlarım bilsin ki öleceksek bu vatana olan aşkımızdan öleceğiz. Ve bir gün tüm bunlar geçecek; şafak, tatlı bir gülümseme ile doğacak. Birbirimize bakacağız, birbirimizi kucaklayacağız ve 'Başardık' diyeceğiz. Ve gerçekten başardık. 

Hakkınızı helal edin dostlarım, haydi bismillah!"


Kaynak: Evrensel 

Editör: Derya çelik