Gazete Emek - İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Tele 1 yayınındaki açıklamaları gerekçesiyle Gazeteci Merdan Yanardağ hakkında soruşturma başlattı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Merdan Yanardağ’ın dün televizyon programında yaptığı açıklamalara dair "Suçu ve suçluyu övme” ve “Terör örgütü propagandası yapmak” gerekçeleriyle resen soruşturma başlattı.

Yanardağ daha sonra gözaltına alındı. DİSK Basın-İş’in aktardığına göre Yanardağ ifadesi alınmak üzere Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Yanardağ'ın bu gece gözaltında tutulacağı öğrenildi.

RTÜK, TELE 1 HAKKINDA İNCELEME BAŞLATTI

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Tele1 hakkında inceleme başlatıldığını açıklamıştı. Şahin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Binlerce kişinin katili terörist başını öven Merdan Yanardağ denilen şahsın açıklamaları üzerine Tele 1 hakkında gerekli inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadelerini kullanmıştı.

Merdan Yanardağ da sosyal medya hesabından Şahin'e verdiği yanıtta, "Ebubekir Bey, kimseyi öven yok. Tam tersine, Apo'yu öven ve yeni bir çözüm sürecinin yolunu döşeyen AKP milletvekili Galip Ensarioğlu'nun çözüm sürecine ilişkin açıklamalarını eleştiren bir program var. Seçim sürecindeki gibi, montaj videolara dayanarak bahane aramayın" dedi.

Merdan Yanardağ dün Tele1’de ekrana gelen “4 soru 4 yanıt” programında Abdullah Öcalan üzerindeki tecritinin kaldırılması gerektiğini söylemişti. 

Editör: Bekir GÜNEŞ