Gazete Emek- Diyarbakır-Mardin arasında 37 yıldır bakımı yapılmayan elektrik tellerinin neden olduğu anız yangınında 15 kişi ölürken, 78 kişi de yaralandı.

Dijital medya platformu Onedio, 15 kişinin öldüğü, 78 kişinin yaralandığı, çok sayıda canlının da yanarak can verdiği 20 Haziran'daki yangına ilişkin ırkçı, dalga geçen bir grafikli paylaşım yaptı.

Onedio'nun ırkçı paylaşımında, "Köylü şirinlerin başlattığı anız olimpiyat ateşi Mardin'e doğru ilerliyor" ifadeleri yer aldı.

Başta sosyal medya olmak üzere söz konusu ırkçı paylaşım yaygın tepkilere neden oldu. Tepkiler üzerine paylaşım kaldırıldı ancak kurumsal olarak ne bir açıklama yapıldı ne de özür dilendi.
Platformdan açıklama gelmemesi tepkileri artırdı.

TEPKİ GÖSTERENLERİ PROVOKASYONLA SUÇLADI

Söz konusu grafiği hazırlayan Onedio çalışanı Sinan Ateş ise kişisel hesabından, sayfasındaki hareketliliği görünce 'açıklama' yapma ihtiyacı duyduğunu belirtti. Hazırladığı grafikte ırkçı bir yön görmediği mesajını veren Ateş, üstelik tepki gösterenleri 'provokasyonla' suçladı.

Ateş şöyle dedi:

"Cuma günü paylaşmış olduğum postun içindeki bir görselde Diyarbakır'daki yangınların anız kaynaklı çıktığı hakkında bir çalışma yapmıştım. Bugün ben de sizlerle beraber savcılığın sunduğu ön rapor hakkında bilgi edinerek, anız kaynaklı değil elektrik kaynaklı olduğu bilgisini aldım.

Hassasiyetinizi çok iyi anlıyor ve paylaşıyorum. Kederimi, derdimi, üzüntümü ya da neşemi farklı bir şekilde ifade ediyor olmak, o konuya üzülmediğim anlamına gelmemektedir. Niyetim kimseyi kırmak ya da üzmek değildir, hele ki böyle bir olayla.

'KALBİNİ KIRDIĞIM VARSA ÖZÜR DİLİYORUM'

Bu çizimleri yaparken de ne etnik ne de sınıfsal olarak ayrım yapmak asla aklıma gelmemiştir. Yine kalbini kırdığım ve aksine düşündürttüğüm varsa özür diliyorum. Ancak, bu postu provokasyon aracı haline getirip sayfayı saldırı altına tutmanızı da doğru bulmadığımı ifade etmek istiyorum."

Söz konusu ırkçı paylaşıma yönelik sosyal medyadaki tepkilerin bir bölümü şöyle:

Hükümet harekete geçti: Üç çocuğa asgari ücret kadar destek Hükümet harekete geçti: Üç çocuğa asgari ücret kadar destek


Kaynak: Artı Gerçek 

Editör: şilan