Gazete Emek- Seyhan Belediyesi ile Tüm Bel-Sen arasında 2 ayı aşkın süredir devam eden toplu sözleşme görüşmeleri, belediye yönetiminin emekçilerin kazanılmış mali haklarını tırpanlamayı teklif etti. Bunun üzerine toplu sözleşme görüşmeleri tıkandı. Seyhan Belediyesi, emekçilere AKP hükümetinin Memur Sen ile uzlaştığı yüzde 120 olarak belirlenen 7 bin 307 TL’ye tekabül eden Sosyal Denge Tazminatı oranını dayatınca emekçiler masadan kalktı

"CUMHURBAŞKANININ TASARRUF KARARNAMESİNİ BAHANE ETMEYİN”
Seyhan Belediyesi Barış Anıtı önünde bir araya gelen emekçiler yaptıkları basın açıklamasıyla Memur-Sen’in sözleşmesini kabul etmeyeceklerini söyledi. Basın açıklamasını Tüm Bel-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Çelik okudu. Çelik, yaptığı açıklamada 2024 yerel seçimlerinde 411 CHP’li büyükşehir ve ilçe belediyesinin çok büyük bir kısmında yetkili sendika olduklarını ifade etti. Bu belediyelerden İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı, Balçova, Bursa Mustafa Kemal ve İstanbul İSKİ Genel Müdürlüğü gibi birçok belediyede toplu iş sözleşme görüşmelerinin tıkandığını ve eylem kararı alındığını dile getiren Çelik, 17 Mayıs tarihli Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Kararnamesi'nin bahane edilerek memurların kazanılmış haklarının gasp edilmesine izin vermeyeceklerini belirtti.
"MEMUR-SEN’İN TİS’İNİ DAYATMAYIN”
Açlık sınırının 18 bin 969 TL, yoksulluk sınırının 61 bin 788 TL, en düşük memur maaşının ise 34 bin 215 TL olduğunu hatırlatan Çelik, önceki toplu iş sözleşmesi ile elde edilen kazanımların arttırılmadan aynen devam etmesini dahi kabul etmediğini duyurdu. Belediye yönetiminin ekonomik durumu gerekçe göstererek bu kazanımları yok saydığını söyleyen Çelik, “AKP Hükümetinin malum sendika ile oturup uzlaştığı 7. toplu sözleşmesi ile verilen yüzde 120 Sosyal Denge Tazminatı biz emekçilere dayatılmakta idaremiz bu oranın bir kuruş üzerine çıkmamakta ısrar etmektedir” dedi.
"EMEKÇİLER MALİ HAKLARDAN VAZGEÇMEYECEK”
Seyhan Belediyesi'nin Türkiye’nin 8. büyük ilçe belediyesi olduğunu hatırlatan Çelik,belediye emekçilerinin büyük bir özveri ile hizmet ettiğini, ancak kazanımlarının tırpanlanarak yok sayıldığını ifade etti. Emekçilerle birlikte bu kararı kabul etmeme kararı aldıklarını dile getiren Çelik, “Toplantıda, emekçilerin diğer mali haklarından vazgeçmeyeceklerini belirtti ve yapılan oylama sonucunda ‘Diğer mali haklarımız yoksa Sosyal Denge Tazminatı da olmasın, sendika bizim adımıza diğer mali hakların olmadığı bir toplu sözleşme imzalamasın” kararı alındı” dedi. Tüm Bel Sen, emekçi memurlarının yanında olup, kazanımlarının yer aldığı sözleşme imzalanana kadar eylemlerine çeşitli biçimlerde devam edeceklerini belirtti.
Seyhan Belediyesi kamu emekçilerinin kazındığı 7 bin 500 TL Ramazan ikramiyesi, 10 bin TL Kurban Bayramı ikramiyesi, 5 bin TL Yılbaşı ikramiyesi, 5 bin TL 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ikramiyesi, 12 bin TL Eğitim ve Kültür Yardımı ile 1300 TL yol yardımını vermek yerine toplamda 7 bin 307 TL Sosyal Denge Tazminatı teklif ediyor.

Eğitim-Sen'in MEB önündeki bekleyişi sürüyor: Üç kişi gözaltına alındı basına müdahale edildi Eğitim-Sen'in MEB önündeki bekleyişi sürüyor: Üç kişi gözaltına alındı basına müdahale edildi


Kaynak: Evrensel 

Editör: şilan