İzmir'de elektrik akımına kapılan 2 kişinin ölümüyle ilgili 14 kişi tutuklandı İzmir'de elektrik akımına kapılan 2 kişinin ölümüyle ilgili 14 kişi tutuklandı

Gazete Emek- 6-8 Ekim 2014 tarihindeki Kobanê eylemleri gerekçe gösterilerek HDP'li 5 siyasetçi hakkında açılan davanın ilk duruşması görülüyor. Duruşma öncesi konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, "AKP, HDP’nin siyaseten elini bükemediği için, Kürt halkına diz çöktüremediği için Kobanê Kumpas Davası'nı tezgahlamıştır" dedi. 

IŞİD'in Kobanê'ye dönük saldırıları sonrası 6-8 Ekim 2014 tarihinde gerçekleşen eylemler gerekçe gösterilerek Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski milletvekilleri Hüda Kaya, Serpil Kemalbay, Fatma Kurtulan, Garo Paylan ve Pero Dündar hakkında açılan davanın ilk duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü'nde görülüyor. Davada, siyasetçiler hakkında 38'er kez ağırlaştırılmış müebbet ile 19 bin 680'er yıl hapis cezası isteniyor.
Duruşmayı Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, milletvekilleri ve Demokratik İslam Kongresi (DİK) üyeleri takip etti. Tutuklu siyasetçi Hüda Kaya, duruşmaya Silivri Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.
HÜDA KAYA: SİYASİ BİR ÖÇ ALMA
Duruşmada, mahkeme iddianamede geçen suçlamaları hatırlattı. Daha sonra söz alan tutsak siyasetçi Hüda Kaya, "Bu iddianame öncekilerin kötü bir kopyası olarak önüme geldi. Baştan sona konuşmalarımda tek bir hakaret içermeyen konuşmalarım nedeniyle yargılanıyorum. Her zaman barış ve eşitlikten yana olan konuşmalarım siyasi bir öç olarak karşıma konuldu. Tek başımıza da kalsak yalana, haksızlığa sarılmayız" dedi.

Duruşma Kaya'nın savunmasıyla devam ediyor. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, duruşmanın görüldüğü Sincan Cezaevi Kampüsü önünde açıklama yaptı.
Önceki dava ve siyasetçilere verilen cezaları hatırlatan Hatimoğulları, davaları "kumpas" olarak nitelendirdi. Hatimoğulları, “Nitekim haklı da çıktık. Ceza alan arkadaşlarımızın hiçbiri isnat edilen suçlardan ceza almış değildir” dedi
"ASILSIZ SUÇLAMALAR"
Hatimoğulları, şunları söyledi: "İsnat edilen suçlar neydi? 37 kişinin katledilmesinden sorumlu tutulmuşlardı. Birçok kuruma maddi zarar vermekle yargılanıyorlardı. Türkiye kamuoyu Yasin Börü cinayeti şeklinde biliyordu bu olayları. Ancak karar açıklandığı zaman gördük ki arkadaşlarımız isnat edilen bu suçlardan ceza almadı. Zaten hem gizli hem açık tanıkların tanıklıklarına da baktığımız zaman, elle tutulur herhangi bir tanıklığa, elle tutulur herhangi bir delile ve sonuca varamamışlardır. Bugün Kobanê Kumpas Davası'ndaki iddianame zaten çökmüştür. Arkadaşlarımızın aldığı cezalar parlamentoda, sokakta, parti görevleri sırasında yapmış oldukları konuşmalar ve açıklamalardandır. Tutuklu olan Hüda Kaya arkadaşımızın da yargılandığı Kobanê Kumpas Davası'nın ikinci etabında yine aynı kumpasın buradaki iddianamede de olduğu gibi devam ettiğini görüyoruz. Sevgili Hüda Kaya 28 Şubat döneminde yargılanmış bir insandır. Aynı Hüda Kaya şu anda Saray’ın yargısı tarafından aynı 28 Şubat mantığı ile yargılanmaktadır. Biz bunu kabul etmiyoruz.
YARGI SİYASİ SAİKLE HAREKET EDİYOR
Dün olduğu gibi bugün de taleplerimizi sıralamaktan asla geri adım atmayacağız. Kobanê Kumpas Davası, AKP ve Saray’ın koltuk değneğine dönüşmüş olan ve Saray’da yazılan iddianamelerle yol alan yargının sonuçlarıdır. Bunu asla kabul etmiyoruz. Bugün AİHM'in kararları ortadadır. AİHM’in Demirtaş için vermiş olduğu karar, bu davada yargılanan bütün arkadaşlarımızı bağlayan bir karardır. Türkiye AİHS’e taraf bir ülke olarak AİHM kararlarını harfiyen yerine getirmelidir. AİHM kararları der ki 'Türkiye’de yargı taraflı davranmıştır, yargı hukuka göre değil siyasi saiklerle davranmış ve bu kararları vermiştir. Bu kararlar yok hükmündedir ve Kobanî Kumpas Davasında yargılananlar derhal serbest bırakılmalıdır' demektedir. Biz AİHM kararlarının uygulanmasını talep ediyoruz.
ELİNİ BÜKEMEDİĞİ İÇİN TEZGAH KURDU
Kobanê Kumpas Davası'nın esas hikayesinin başlama noktasını herkes biliyor. Kobanê, IŞİD’e karşı en güçlü mücadelenin yürütüldüğü yerdir. Kobanê’yi bütün dünya IŞİD’e karşı verilen onurlu mücadeleyle tanımıştır. IŞİD, o dönemde Irak’tan Türkiye sınırlarına kadar Levant bölgesinin tamamında bir İslam devleti kurmak amacıyla Müslümanlar da dahil olmak üzere herkesi katletmiş bir örgüttür. Bu katliamcı örgüte, bu kadınlara yönelik düşmanca politika yürüten tecavüzcü ve katliamcı örgüte karşı Kobanê halkı, Kürt halkı güçlü bir direniş sergilemiştir. Ve bu direniş bütün Türkiye ve Dünya’da büyük büyük bir takdirle karşılanmıştır. Ama ne var ki AKP, HDP’nin siyaseten elini bükemediği için, Kürt halkına diz çöktüremediği için Kobanî Kumpas Davasını tezgahlamıştır. Bu tezgahı asla kabul etmiyoruz. Kobanê direnişi onurlu bir direniştir. Kobanê direnişine sadece HDP’liler sahip çıkmamıştır; Türkiye’de demokrasiden yana olan, IŞİD zihniyetine karşı olan herkes Kobanê’nin direnişini takdirle karşılamıştır. Dünya kamuoyu için de öyledir.
VERİLEN CEZA İŞİD YANLISIDIR
Davada verilen kararlar, Kobanê Kumpas Davası'nda arkadaşlarımıza verilen 400 küsur sene cezalar IŞİD’in ekmeğine yağ sürmüştür. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Verilen bu cezalar, IŞİD yoluna devam diye altın tepside sunulmuş cezalardır. Bu karar IŞİD yanlısı bir karardır. Bu kararları asla kabul etmiyoruz. Hüda Kaya’nın tutuklu yargılandığı, diğer arkadaşlarımızın ise tutuksuz yargılandığı Kobanê Kumpas Davası'nın ikinci etabında bütün arkadaşlarımızın serbest bırakılması gerekiyor. Bugün şayet zerre kadar vicdan varsa, hukuk gözetliyorsa, IŞİD karşıtlığı gözetliyorsa, arkadaşlarımızla ilgili verilmesi gereken karar da beraat kararıdır. Bizler dün olduğu gibi bugün de bu kumpas davalarına karşı DEM Parti ve demokrasi güçleri olarak mücadele etmeye devam edeceğiz."
İNAL: BU ZULME KARŞI ÇIKILMALI
Demokratik İslam Kongresi'nden (DİK) Yusuf İnal ise, davanın talimat ile açıldığını söyledi. İnal, davanın hukuk ve demokrasiyle bağdaşmadığına işaret ederek, "Kelimenin son noktasıdır artık. Müslümanım, insanım, demokratım diyen herkes bu zulme karşı çıkması gerekiyor. Bu zulme karşı çıkmayan hiç kimse 'ben Müslümanım' diyemez. 'Ben insanım, demokratım' diyemez. Bu keyfi bir işlemdir” dedi.


Kaynak: MA

Editör: şilan