Bu yıl 58'incisi düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin ödül töreninde “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”, "Zuhal" filmindeki rolüyle Nihal Yalçın oldu.

Ödül konuşması yapan Nihal Yalçın'ın konuşmasının devam ettiği sırada, oyuncu Tamer Karadağlı’nın kendisini uyarması büyük tepki topladı. Tavırları tepki çeken Karadağlı, Yalçın konuşma yaparken sık sık saatine bakarak ve çeşitli mimikler göstererek sıkıldığını belli etti.

Yalçın'ın konuşmasında ekip arkadaşlarına teşekkür ettiği sırada, Karadağlı ödülü uzattı. Yalçın, bir süre konuşmasına devam ettikten sonra Karadağlı’ya dönerek, "Kim verdi ödülü? Artık sus mu dediniz? Artık sus mu diyorsunuz?" ifadelerini kullandı. Tamer Karadağlı ise "Ödülünüzle birlikte konuşun diye" yanıt verdi.  Konuşmasını sürdüren Yalçın, “Bir kez daha buradan söylemek istiyorum, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyelim, İstanbul Sözleşmesi yaşatır” dedi. 

Buraya kadar her şey kamareların önünde gerçekleşti. Bir de sonrası var tabi. Burada ciddi soru işaretleri var. Birincisi bu ödülü niye Tamer Karadağlı veriyor. Tamer Karadağlı niye böyle bir festivalde yer alıyor. Bunlar çok ciddi sorular. Umarım festival yöneticileri bu konuda bir özeleştiri verir. Nuri Bilge Ceylan'dan, Orhan Pamuk'a Haluk Bilginer'e kadar ödül alan herkes çıkar ve istediği gibi konuşur. İster siyasi mesaj verir ister başka bir mesaj verir bu tamamen kendisini bağlar. Nihal Yalçın da son dönemlerde çok tartışılan İstanbul Sözleşmesi ile ilgili mesaj vermek istedi. Tamer Karadağlı ya da oynadığı dizideki adı ile "Taş fırın Haluk" kadınlara tahammül gösteremiyorsa oraya çıkmayacak. Oraya çıkıyorsa önünde duran kadına saygı gösterecek. Dizideki gibi 'taşfırınlık' veya 'erkeklik' yapmayacak. Bu 'erkeklik' düzeninin hergün kaç kadın cinayetine sebep olduğunu umarım Tamer bey biliyordur. Nihal Yalçın hemen sahnede bir ders veriyor. Yetmiyor daha sonra ders vermeye devam ediyor. Bu derslere hepimizin çok ihtiyacı var. 

Tabi sahnede konuşmayan bir şey demeyen Karadağlı daha sonra ise bir magazin programında Nihal Yalçın'ı hedef gösteren açıklamlarda bulunuyor. Canan Kaftancıoğlu ve Pervin Buldan'ın Nihal Yalçın'a destek vermesinden çok rahatsız olan Karadağlı bu destek üzerinden Yalçın'a eleştirilerde bulunuyor. 

Tamer Karadağlı, ‘2. Sayfa’ adlı magazin programına telefonla bağlanarak şunları söyledi:

“Terbiyesizlik yapmadım. Dönüp bana ‘sus mu diyorsun’ dedi. Ben de hayır ödülünüzü alın onunla konuşun dedim. Çünkü zafer konuşmaları ödülle yapılır. Ben bu kadar ciddiye almadım olanları. Ben hiçbir şey söylemedim, linç yemeye başladım. Sonra ona sahip çıkmaya başladılar. Demek ki ona sahip çıkanlar başka insanlar. Oyunculuğuma laf edenleri ciddiye almıyorum. Orada konuşma uzadığı için sıkılmış olabilirim. Kendi meslektaşlarını aşağılaması benim hoşuma gitmedi. Organize bir şekilde linç girişimi var.”

“Ben Nihal Yalçın’ı sadece oyuncu kimliğiyle değerlendiriyorum. Benim sevdiğim bir oyuncu. ‘Kadınların konuşması bastırılıyor’ denildiğinde olayın içeriğine bakmaya başladım. Yalçın’ın paylaşımlarına bakmaya başladım. ‘Selahattin Demirtaş’a özgürlük’ falan demiş. Demirtaş ‘Öcalan’ın heykelini dikeceğiz’ dedi hanımefendi bunu mu savunuyor? Pelvin Buldan falan da ona sahip çıkıyor. Türk ordusuna silah doğrultan, ateş eden, polisini, öğretmenini öldüren terörist örgütün tümüyle karşısındayım. Ben PKK’nın terör örgütü olduğuna inanan bir insanım. Şimdi gidip onlara sormak lazım. Siz PKK’nın terör örgütü olduğuna inanıyor musunuz? Abdullah Öcalan’ın bebek katili, terörist başı olduğunu söyleyebiliyor musunuz? Lanetliyor musunuz?’ diye.”

“HANGİ KADINA NE DÜŞMANLIK YAPMIŞIM?”

“Bana söylenen şey bu festivalin sanatla alakasının olmadığı, sadece politik olması. Gittiğime de pişman oldum. Kimin neyi savunduğu hangi partiye oy verdiğinin bir önemi yok. Burada sanatta bahsedildiği için ben sorgulamadan gittim Zaten hanımefendi HDP’yi ve Demirtaş’ı sahiplenen biriymiş. Hangi kadına ne düşmanlık yapmışım ben? Kadın düşmanlığı ne demek? Benim son oynadığım Savaşçı dizisindeki rolüm mü onu rahatsız etti.”

Tamer Karadağlı'nın bu sözlerinin hepsini verdim ki ne olduğunu net bir şekilde anlayın diye. Nihal Yalçın sadece Tamer Karadağlı'ya neden arkasında öyle mimikler yaptığı için tepki gösterirken Karadağlı, Yalçın'ı bağlantılarmadığı örgüt bırakmamış. Tam bir 'erkek' yaklaşımı ile Nihal Yalçın'ı küçük düşüren ve hedef gösteren ifadeler kullanmış. Pervin Buldan'ın Canan Kaftancıoğlu'nun Yalçın'a sahip çıkması 'Taş fırın Haluk'ı çok kızdırmış. 

Kendisi "Her güçlü erkeğin arkasında bir kadın var" sözüne o kadar inanmış ve özümsemiş ki, güçlü bir kadının arkasında durmayı kendisine yedirememiş. Ama kusura bakmasınlar. Kadınlar artık erkeklerin arkasında durmuyor. Kadınlar artık en önde duruyor. Kadınlar artık heryerde mücadele ediyor. Kadınlar artık çalışıyor, sözlerini yüksek sesle dile getiriyor. Erkek ister arkada dursun ister sağda dursun ister solda dursun. 'Erkek' bunu kabullenecek. Artık 'Taş fırın Halukların' değil, Nihaller'in sözü geçiyor. Bizlerin yapacağı tek şey buna saygı duymak ve kendimizi değiştirip dönüştürmek. Tamer beye de önerim. Nihal hanımı bir sürü örgütle bağlantılandırıp hedef haline getireceğine bu davranışlarından dolayı özür dilesin. Bütün kadınlardan özür dilesin.